Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną?

 

Dużo potencjalnych zagrożeń można zniwelować, dzięki tzw. budowie bezpiecznej. Pierwsze decyzje, ważące na przyszłym bezpieczeństwie są podejmowane już na etapie szukania działki. Budowa powinna być przemyślana i rozsądna, niwelująca wszelkie błędy, skutkujące zagrożeniem bezpieczeństwa domowników. O elementach, na które szczególnie trzeba zwrócić uawgę, pisaliśmy tutaj. 

Ułatwienia dla osób starszych

fot.: Hormann

Z wiekiem poruszanie się po domu stanowi coraz większy wysiłek, a podstawowe procesy, takie jak np. otwieranie drzwi stanowią utrudnienie dla osoby starszej. Wtedy z pomocą przychodzą automatyczne produkty. Rozwój techniki umożliwił producentom stworzenie zautomatyzowanej stolarki. Na ruch lub pilot (aplikacje w Smart Home) mogą działać już prawie wszystkie ruchome elementy domu. Dzięki temu można uniknąć wypadków, z udziałem seniorów.

Często występującymi atrybutami osób starszych jest kula lub balkonik, które mogą stać się problematyczne podczas pokonywania wystających progów. Dlatego nowoczesne budownictwo dąży do ich wyeliminowania. Tzw. progi “zero” są całkowicie równe z podłogą i eliminują wypadki, takie jak potknięcia lub zahaczenie wózkiem czy kulą.

Dziecko bezpieczne w domu 

Według raportów, większość wypadków dzieci ma miejsce w domu. Oczywiście niemożliwe jest całkowite ich zredukowanie, natomiast z pewnością warto zminimalizować ryzyko, najbardziej jak to możliwe. To na co możemy sobie pozwolić, to m.in. wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, chroniące najmłodszych w domu. 

Do najczęstszych przyczyn wypadków u dzieci, które mają miejsce w domu należą: 

  • wszelkie urazy, związane z upadkiem – w tym te najgroźniejsze, jak wypadnięcie z okna;
  • zatrucia;
  • oparzenia;
  • utonięcia (nawet w domowym basenie lub wannie)   

Eksperci od bezpieczeństwa zaznaczają, że większości wypadków można uniknąć, a więc trzeba mieć świadomość zagrożeń i starać się wdrażać prewencyjne metody, które mogą nas przed nimi uchronić. 

Jednym z bardziej niebezpiecznych elementów domu w przypadku dzieci są okna i schody. O ile, w przypadku tych drugich wystarczy zamontowanie drzwiczek ochronnych, jeśli chodzi o okna trzeba pójść o krok dalej. Klamki na kluczyk i podobne blokady mogą pomóc w zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa w domu. 

Dom, który o nas dba

Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpieczni. Przechodząc przez ulicę, zawsze rozglądamy się i upewniamy, że nie grozi nam niebezpieczeństwo. Przemieszczając się po domu, nawet nie myślimy o tym, że również czyhają w nim różne, mniejsze lub większe, zagrożenia lub po prostu, utrudnienia, związane z użytkowaniem. Dlatego krok nr 1 to świadomość na temat zagrożeń w domu, a krok nr 2 próby ich uniknięcia, w formie wszelkiego rodzaju zabezpieczeń i udogodnień. 

 

 

 

Powiązane wpisy

Bezpiecznie na dachu

Bezpiecznie na dachu

Elementy systemów komunikacji dachowej pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się po dachu, a bywa, że bez nich w ogóle nie sposób na niego wejść, co utrudnia naprawy serwisowe czy zamontowanie anteny. Warto wziąć to pod uwagę podczas zamawiania pokrycia.

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

„Zielone ogrzewanie” to kierunek, w którym w ostatnich latach zmierza nowoczesne budownictwo. Jest to ściśle związane z chęcią poprawienia jakości powietrza i zredukowaniem emisji szkodliwych spalin. Ekologiczne rozwiązania zapewniają obieg energii cieplnej wytwarzanej z naturalnie występujących źródeł, takich jak ziemia, powietrze i woda, co redukuje spalanie toksycznych paliw, szkodliwych dla środowiska i zdrowia. Co to … Czytaj dalej Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania