Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Jeśli chcemy mieszkać bezpiecznie, nie powinniśmy wietrzyć. #PrawdaCzyFałsz?

Wentylowanie pomieszczeń jest konieczne. Nieprawidłowy skład powietrza skutkuje bowiem nie tylko złym samopoczuciem, ale może być przyczyną licznych chorób, w tym układu oddechowego, a także alergii. Na dodatek zawarta w nim wilgoć powoduje degradację elementów budowlanych. Na ramach okiennych, ścianach czy sufitach powstaje pleśń, która z czasem może się przekształcić w grzyba.

Powstaje zatem pytanie, jak – i czy w ogóle – wietrzyć, żeby nie narazić się na atak włamywaczy? Czy żeby nasz dom był przysłowiową twierdzą nie do zdobycia, musimy żyć przy zamkniętych oknach?

Powszechnie znana jest funkcja mikrowentylacji, oferowana w okuciach obwiedniowych. Dzięki odpowiedniemu położeniu klamki w skrzydle rozwierano-uchylnym i uchylnym powstaje szczelina, przez którą do wnętrza napływa powietrze. Takie okucie może być wyposażone w blokadę uniemożliwiającą otwarcie skrzydła z zewnątrz. Innym rozwiązaniem są tzw. okucia odstawne. Mają zastosowanie w oknach i drzwiach tarasowych. Ich istotą jest możliwość wybrania takiego położenia klamki, że całe skrzydło odsuwa się od ramy na 6 mm. Powstaje na całym obwodzie szczelina, niewidoczna z zewnątrz, służąca do wentylacji. Okucie odstawne w pozycji wietrzenia zachowuje swoje cechy przeciwwłamaniowe w klasie RC2.

Jeśli nie odpowiada nam jedynie funkcja mikrowentylacji, możemy rozważyć zastosowanie w oknach nawiewników. Po pierwsze nie pogorszą one parametrów przeciwwłamanowości, a po drugie – jeśli są wyposażone w odpowiednie filtry, zatrzymają szkodliwe pyły i zanieczyszczenia.

Obalimy jeszcze jeden mit związany z wietrzeniem i bezpieczeństwem – można otwierać okna na oścież i nie narażać się na zanieczyszczone powietrze! Wystarczy zamontowac w oknach siatki przeciwpyłowe, które stanowią barierę dla smogu, kurzu, spalin, pyłków, roztoczy, aerozoli i zarodników roślin. Są też w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się zarodników pleśni i bakterii, przy czym nie stanowią bariery dla powietrza, innych gazów i pary wodnej. Siatki przeciwpyłowe przeznaczone są do montażu m.in. na oknach i drzwiach. Umieszcza się je od strony zewnętrznej, przed stolarką.
Jak widać, w tym przypadku technologia nadąża za naszymi potrzebami – można żyć bezpiecznie w wietrzonych pomieszczeniach. I to zarówno jeśli chodzi o zagrożenie włamaniem, jak i zanieczyszczeniami.

Siatki przeciwpyłowe już można znaleźć w wielu sklepach! Sprawdź koniecznie: imontage.eu

Powiązane wpisy

Do otwarcia okna wystarczy śrubokręt. #PrawdaCzyFałsz?

Do otwarcia okna wystarczy śrubokręt. #PrawdaCzyFałsz?

Żeby utrudnić włamywaczowi otwarcie okna stosuje się różne rozwiązania. Czy jednak potrzebuje on skomplikowanych narzędzi aby dostać się do środka?

Zabezpieczenia okien

Zabezpieczenia okien

Chcemy mieszkać bezpiecznie. Dlatego coraz częściej dbamy, żeby okna czy drzwi stanowiły odpowiednie zabezpieczenie.

Ubezpieczenia mieszkań i domów

Ubezpieczenia mieszkań i domów

Ubezpieczenie mieszkania lub domu przed włamaniem to jedna z podstawowych polis majątkowych, jakie oferowane są w polskich towarzystwach ubezpieczeniowych.