Baza Wiedzy / Dla profesjonalisty / Myśląca twierdza

Twój dom, twoją twierdzą. Najlepiej inteligentną, która nie tylko ostrzega, ale i reaguje na zagrożenie.

Systemy domów inteligentnych oferują nieskończenie wiele funkcji. Warto jednak zacząć od podstaw, a jednocześnie od tego, co w codziennym użytkowaniu budynku przydaje się najbardziej: od systemów elektronicznych kluczy. W kolejnych akapitach przybliżymy kilka rozwiązań, które łączą wygodę z bezpieczeństwem, a wszystko w nowoczesnej, elektronicznej oprawie.

Klucze elektroniczne

Firma Winkhaus proponuje BlueCompact – system elektronicznego klucza, zarządzany przez urządzenia mobilne. Bezpłatna aplikacja umożliwia zaprogramowanie elektronicznych wkładek i kluczy oraz komunikację między dwoma telefonami, w celu nadania praw dostępu innej osobie.

Inne rozwiązanie oferuje Assa Abloy – AbloyCliq Connect to system, który pozwala za pomocą smartfona z aplikacją Cliq Connect w dowolnym miejscu i czasie pobierać oraz aktualizować uprawnienia dostępu na kluczu. Assa Abloy ma jeszcze w ofercie dwa inne rozwiązania do kontroli dostępu. Są to: platforma HID Mobile Access, umożliwiająca otwieranie drzwi, bram i szlabanów, z użyciem smartfonów zamiast kart dostępu, oraz technologia Aperio integrująca bezprzewodowo zamki mechaniczne z systemami kontroli dostępu.

Czujniki i monitoring

Możliwość obsługi i kontroli drzwi wejściowych na odległość to ważne zadanie, ale tylko jedno z wielu w inteligentnym domu. Rozwiązania w dziedzinie zabezpieczeń proponują również producenci kompleksowych systemów domu inteligentnego. Łódzki Miwi-Urmet, dystrybutor systemu automatyki budynkowej Yokis , ma w ofercie urządzenia do monitoringu: kamery, monitory, urządzenia do zarządzania obrazem i rejestratory cyfrowe, a także systemy sygnalizacji pożaru. F&F Filipowski z Pabianic natomiast stworzył system F&Home Radio w zakresie zabezpieczeń przed włamaniem, z wykorzystaniem czujników ruchu oraz kontaktronów drzwiowych i okiennych.

Zarządzanie domem inteligentnym

Firma Somfy od niedawna promuje nową centralę do zarządzania inteligentnym domem – TaHoma Serenity . Jest to kolejna wersja, wyposażona dodatkowo w bazę bezpieczeństwa. Steruje wszystkimi zintegrowanymi urządzeniami oraz ma alarm, który może zastąpić standardowe systemy alarmowe. Tahoma Serenity pozwala sprawdzić z dowolnej odległości i w dowolnym czasie, czy dom jest bezpieczny. Wszystkie zdarzenia są monitorowane i rejestrowane przez kamerę, a w razie próby włamania i kradzieży właściciel otrzymuje powiadomienie na smartfona. Dzięki zdalnemu sterowaniu może zamknąć rolety lub włączyć oświetlenie, by odstraszyć intruza. Do systemu można dokupić urządzenia uzupełniające: czujniki ruchu, czujniki otwarcia, kamery do monitoringu, wideodomofony oraz czujniki dymu.

Wrocławski Nexwell natomiast ma w ofercie systemy magistralne. Prosty, z kilku funkcjami przystosowanymi do najczęstszych potrzeb użytkowników, Fox i rozbudowany system Nexo, który integruje wszystkie domowe instalacje.

Powyższe zastawienie to zaledwie niewielka część rozwiązań dostępnych na polskim rynku. Pozostałe systemy postaramy się przedstawić w kolejnych artykułach.

Powiązane wpisy

Wentylacja poprzez stolarkę

Wentylacja poprzez stolarkę

Wentylowanie pomieszczeń jest konieczne. Nieprawidłowy skład powietrza skutkuje bowiem nie tylko złym samopoczuciem, ale może być przyczyną licznych chorób.

Ogrodzenie – zabezpieczenie posesji

Ogrodzenie – zabezpieczenie posesji

Ogrodzenie jest pierwszą przeszkodą dla potencjalnego złodzieja.

Bezpieczne drzwi, czyli jakie?

Bezpieczne drzwi, czyli jakie?

Drzwi wejściowe to nie tylko wizytówka domu czy mieszkania, ale również skuteczna ochrona przeciwwłamaniowa. Aby spełnić swoje zadanie, drzwi muszą mieć odpowiednią budowę skrzydła, okuć i ościeżnicy.