Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / Okna energooszczędne, czyli jak budować lepszą przyszłość

Nowoczesne budownictwo kojarzy nam się przede wszystkim z estetycznym designem, ale oprócz efektu wizualnego stawia ono również duży nacisk na ekologiczne rozwiązania, wspierające środowisko. W energooszczędne trendy idealnie wpisuje się najnowszej generacji stolarka aluminiowa, dająca duże możliwości rozmiarowe, ale także drewniana i najpopularniejsza z PCW. 

 

Okna energooszczędne od Aluprof

Cel: sprawić, aby ciepło nie uciekało

Głównym celem odpowiedniego doboru okien i rodzaju ich montażu jest zwiększenie izolacyjności, dlatego producenci i architekci stawiają w obecnych czasach na jak najbardziej ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Szyba jest znacznie lepszym izolatorem niż rama okienna, dlatego w nowoczesnych projektach znaczną część całej powierzchni okiennej zajmuje szkło, a ramy okienne są coraz bardziej ukrywane, co można łatwo zauważyć przejeżdżając obok współczesnych biurowców, w których dominują okna montowane od sufitu, a bardzo często występuje w nich zjawisko zastąpienia całych ścian, oknami. Kierunek ten coraz bardziej przenika również do świata prywatnego budownictwa, a właściciele domów często decydują się na dużą ilość okien i dostępu do naturalnego światła.

Okna energooszczędne od Oknoplast

Najważniejszy parametr – współczynnik przenikania ciepła

Najważniejszym parametrem jest współczynnik Uw, wskazujący ile ciepła przenika przez okno. Im mniejszy będzie, tym więcej energii zaoszczędzimy. Obecne regulacje w budownictwie, dotyczące montażu okien nie pozwalają na przekraczanie granicy 0,9 W/m2. Ten niski stopień obrazuje jak bardzo rozwija się obszar ekologicznego budownictwa – jeszcze kilka lat temu dozwolony współczynnik przenikania ciepła był znacznie wyższy, co daje bardzo obiecujące prognozy na przyszłość środowiska. Współczynnik przenikania ciepła ma bardzo duże znaczenie w procesie zmniejszania strat energii – już 0,1 Uw może oznaczać utratę około 100 zł w skali roku. W przypadku większej różnicy, strata będzie jeszcze bardziej odczuwalna.

Technologie związane z produkcją energooszczędnych okien to obszar, który wciąż się rozwija. Poniższy filmik pozwala w skrócie zapoznać się z ich działaniem, na przykładzie badań naukowców z Singapuru, którzy opracowali panel okienny, wypełniony płynem blokującym promienie słoneczne i magazynującym ciepło, mającym pomóc w zmniejszeniu zużycia energii w budynkach:

Dotacje na okna energooszczędne 

Od 2021 obowiązujące zasady, dotyczące budownictwa stają się bardziej restrykcyjne. Każdy stawiany obiekt musi być energooszczędny. Jeżeli chodzi o budynki już istniejące, nie wpływają na nie nowe reguły, nie oznacza to jednak, że nie możemy dokonać zmian na lepsze. Pierwszą istotną modyfikacją, której warto dokonać jest wymiana okien. Dlaczego? Ponieważ przez nie ucieka najwięcej ciepła, a co za tym idzie zwiększa się zużycie energii i wysokość opłat za ogrzewanie. Montaż energooszczędnych okien  może zostać wsparty dofinansowaniem od państwa. Kwalifikując się do ulgi, otrzymamy dotacje, dzięki którym koszt za wysokiej jakości produkty zwróci się.

Przy dokonywaniu tzw. Termomodernizacji możemy otrzymać dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”, ale warunkiem jest zastosowanie właśnie okien energooszczędnych o parametrze Uw = 0,9. Co więcej, dokonując wymiany okien w całym domu mamy wręcz obowiązek zastosować takie okna, jak w przypadku nowego budynku. Oprócz dofinansowania w wyżej wspomnianym programie można także całą przeprowadzoną termomodernizację odliczyć od kosztów podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym PIT, nawet do 53 tysięcy złotych!

Pozorną zatem oszczędnością będzie zamontowanie okien o słabszych walorach efektywności energetycznej, bo uniemożliwimy sobie w ten sposób uzyskanie dotacji i zmniejszenie swojej podstawy opodatkowania, która w wielu przypadkach oznacza wręcz zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. 

„Aluminiowy system HENSFORT PE96 to najwyższe parametry izolacyjności termicznej, znajdujący zastosowanie w budynkach pasywnych i nastawionych na energooszczędność.  System HENSFORT PE 96 cechuje szeroki zakres szklenia oraz dwukomponentowa uszczelka. Dzięki tym atrybutom HENSFORT PE 96 zapewnia ciepło i ochronę nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Ze  względu na preferowany poziom energooszczędności inwestorzy mają do wyboru dwa warianty systemu: HENSFORT PE96 Passive oraz HENSFORT PE96 Passive Plus” – opis producenta

 

 

Co piąty klient nie robi analizy i porównań produktów

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych, co piąty klient podejmuje decyzję zakupową już po pierwszej wizycie w salonie sprzedażowym. Oznacza to, że decyzja dotyczącą doboru okna jest w wielu przypadkach dość pochopna. Skutkiem takiego działania może być niewłaściwie dobrany produkt, posiadający niewystarczające parametry, znacząco obniżające poziom bezpieczeństwa. Dążymy do zwiększenia świadomości na temat rozsądnego wyboru okien, które mają nie tylko ozdabiać nasz dom, ale również pełnić funkcję ochronną.  

“Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie stowarzyszenia Dom Bezpieczny 14% klientów salonów okienno-drzwiowych interesuje się zakupem okien przeciwwłamaniowych. To jest dobry, wzrostowy kierunek świadczący o większej świadomości kupujących. Okna w klasie RC2 czy nawet RC3 coraz częściej także pojawiają się na ekspozycjach. Niezależnie od okien o stwierdzonej klasie przeciwwłamaniowości znacząco rośnie także poziom zakupów okien z dodatkowymi zabezpieczeniami, co również w pewnym stopniu utrudnia włamywaczowi dostanie się do domu, a z całą pewnością wzmacnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańców” – podsumowuje Karol Klos ze stowarzyszenia Dom Bezpieczny.

fot.: Oknoplast

Zwiększenie energooszczędności to kierunek, w którym zmierza nowoczesne budownictwo, w tym również rozwiązania w zakresie stolarki okiennej. Mogą mieć one korzystny wpływ na środowisko oraz domowy budżet, w postaci zmniejszenia zużycia energii i związanych z nim opłat. Przez okna może “uciekać” rocznie nawet do 1000 zł. Wymiana stolarki lub montaż tej energooszczędnej na etapie budowy to oszczędność, którą z pewnością zauważymy w kosztach utrzymania domu. Polecane przed nas produkty możecie znaleźć w zakładce produkty bezpieczne. 

Powiązane wpisy

G-U przypomina: Planujesz wyjazd? Nie zapomnij o zabezpieczeniu domu!

G-U przypomina: Planujesz wyjazd? Nie zapomnij o zabezpieczeniu domu!

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych cech domu. Mieszkanie jest dla nas przestrzenią, w której możemy się swobodnie odprężyć i doświadczyć prawdziwego komfortu. Dlatego odliczając dni do wakacyjnego wyjazdu dobrze jest pomyśleć nie tylko o miejscu, do którego się wybieramy, ale też o tym, które zostawiamy na jakiś czas puste i wykorzystać nowoczesne rozwiązania, by zapewnić mieszkaniu skuteczną ochronę nie tylko w te wakacje, ale także przez kolejne lata.

FIBARO: dziecko bezpieczne

FIBARO: dziecko bezpieczne

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa i pewność, że pod naszą nieuwagę nie stanie się nic złego naszym pociechom towarzyszą nam cały czas. Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą na nich czekać w domu, dlatego lepiej nie spuszczać ich z oczu. Możemy prawdziwie odetchnąć z ulgą i spokojniej spać, kiedy nasz dom jest bezpieczny a sprzęty, meble i inne urządzenia nie stwarzają zagrożenia dla domowników.

Smart Home – automatyczne napędy do okien, bram i drzwi

Smart Home – automatyczne napędy do okien, bram i drzwi

Zaawansowane technologie umożliwiły producentom wdrożenie automatycznej stolarki, czyli między innymi okien, drzwi i bram wyposażonych w inteligentne systemy napędowe. Wszystkie elementy automatycznej stolarki powinny być zaplanowane w taki sposób, aby współgrały ze sobą – napędy powinny był połączone z alarmem, oświetleniem czy rekuperacją, tak aby finalnie tworzyć jeden, zgrany system.