Baza Wiedzy / Ochrona przeciwpożarowa / Mnie czad nie dotyczy. #PrawdaCzyFałsz?

Mieszkańcy bloków, szczególnie tych starszych, często na co dzień mają do czynienia nie tylko z kuchenką gazową, ale też z piecykiem łazienkowym. Wiedzą przy tym najczęściej, że to właśnie on może być źródłem śmiertelnie trującego czadu. Jeśli jednak wymienili urządzenie na nowe, z zabezpieczeniem przeciwwypływowym, uważają, że są bezpieczni.

Tymczasem nie jest to oczywiste i nie zależy tylko od piecyka. Kuchenka gazowa w aspekcie zatrucia czadem jest bardziej bezpieczna. Uchylenie najbliższego okna podczas gotowania wystarczy. Łazienka jednak często jest pozbawiona okien, a w szczelnym mieszkaniu otwory u dołu skrzydła drzwi łazienkowych nie wystarczą do doprowadzenia odpowiedniej ilości tlenu potrzebnego do całkowitego spalenia gazu. Lokatorzy nie wiedzą też, że podczas kąpieli, gdy działa piecyk, nie należy włączać w mieszkaniu wentylatora, ponieważ jego działanie również osłabia naturalny ciąg spalin w przewodzie spalinowym. Tlenek węgla powstaje wówczas, gdy płomień tzw. świeczki zostanie przytłumiony.

Przewody spalinowe, tak samo jak dymowe i wentylacyjne, należy kontrolować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Do tego są upoważnione osoby z odpowiednimi uprawnieniami. W budynkach wielorodzinnych są to zazwyczaj przedstawiciele gazowni, którzy sprawdzają drożność kanałów wentylacyjnych w mieszkaniu i szczelność przewodów gazowych oraz palników – zarówno piecyków łazienkowych, jak i kuchenek. Można by więc przyjąć, że mieszkańcy nie muszą robić nic więcej. Nie jest to prawdą. Nawet najlepsze i najnowsze urządzenie może ulec uszkodzeniu, a drożny w czasie kontroli komin mogą zatkać np. ptaki wijące w nim gniazda. Trzeba więc zwracać uwagę na każdą nieprawidłowość w działaniu piecyka czy kuchenki.

Tak więc nawet najnowsze urządzenia gazowe nie dają gwarancji, że mieszkańcy są całkowicie bezpieczni i nie będą narażeni na śmiertelnie trujący czad. Trzeba też mieć świadomość, co może przyczynić się do jego powstania.

Powiązane wpisy

Mieszkańcy domów nie muszą chronić się przed pożarem. #PrawdaCzyFałsz?

Mieszkańcy domów nie muszą chronić się przed pożarem. #PrawdaCzyFałsz?

Choć pożary to wciąż jedno z najniebezpieczniejszych zagrożeń czyhających na nas w domu, świadomość mieszkańców na ich temat jest zatrważająco niska.

Gdzie umieścić czujniki ppoż?

Gdzie umieścić czujniki ppoż?

Instalacja czujników przeciwpożarowych w domach jednorodzinnych nie jest obowiązkowa, ale z uwagi na spore zagrożenie pożarem czy zatruciem czadem warto zainwestować w takie zabezpieczenia. Pytanie tylko, jak i gdzie umieścić detektory, aby skutecznie chroniły nas i nasza rodzinę.

Pokonać smog

Pokonać smog

Jak bezpiecznie funkcjonować latem? Zamknąć okna i zainstalować klimatyzację? Niezbyt rozsądne rozwiązanie.