Baza Wiedzy / Bezpieczeństwo domowników / Program Czyste Powietrze

W walce o zdrowie i środowisko 

Z roku na rok wzrasta świadomość na temat zagrożeń, związanych z otaczającymi nas zanieczyszczeniami. Smog, szkodliwe pyły i spaliny to tematy, które odciskają piętno na naszym życiu i zdrowiu, dlatego też systematyczne wzrasta świadomość niebezpieczeństwa jakie ze sobą niosą i priorytetem staje się dzisiaj styl życia ECO, redukujący szkodliwe spaliny. Co więcej, naukowo zostało udowodnione, że smog jest alergenem, czyli może wywoływać skutki alergiczne. Ponad 93 tysiące zgonów rocznie w Polsce ma miejsce właśnie w związku z zanieczyszczeniami powietrza! Jesteśmy pod tym kątem niechlubnym liderem europejskim, a polskie miasta przodują na światowych listach najbardziej zanieczyszczonych miast.

Dofinansowanie zdrowia i przyszłości środowiska

Na ten moment rozwiązania obejmujące wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii są dosyć kosztowne, jednak ich znaczenie dla środowiska (a co za tym idzie – nas samych) jest równie duże. Ze względu na ich wagę, zostały wdrożone programy, mające na celu ułatwienie dostępu do ekologicznych rozwiązań, związanych z „zieloną energią”. Program Czyste Powietrze oferuje dofinansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz termomodernizację budynków.

O programie

Czyste Powietrze to program skierowany do właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wsparcie dotyczy szeroko pojętej termomodernizacji, czyli wymiany tradycyjnych źródeł energii na te spełniające normy ekologiczne. W ramach programu można dokonywać wymiany pieców (np. na biogaz lub pellet) lub okien i drzwi na energooszczędne, które nie będą powodować strat ciepła. Finansowane również mogą zostać instalacje fotowoltaiczne. Dotacje mogą wynosić do 30 000 zł na podstawowym poziomie dofinansowania i 37 000 zł na poziomie podwyższonym, w zależności od zakresu przeprowadzonej termomodernizacji.

Redukcja szkodliwych spalin

Problemem jest zanieczyszczone powietrze, rozwiązaniem – wymiana źródła ciepła ze szkodliwego na bardziej ekologiczne. Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza, związana z redukcją emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa efektywności energetycznej budynków.

Odnawialne źródła ogrzewania – wymiana pieców

Podstawowym celem dotacji na wymianę pieców jest wyeliminowanie z obiegu pieców węglowych, emitujących najwięcej zanieczyszczeń. Ekologiczne alternatywy do szkodliwych pieców węglowych to:

  • Kotły kondensacyjne
  • Kotły olejowe
  • Kotły elektryczne
  • Kotły na paliwo stałe (np. na biomasę)
  • Pompy ciepła – pozyskują energię cieplną z naturalnie występujących źródeł (ziemi, powietrza, wody). Do działania nie wymagają dużej ilości energii elektrycznej, dlatego idealnie będą współpracowały z panelami fotowoltaicznymi, które również są objęte dofinansowaniem od Państwa.

Stolarka energooszczędna – ważny element ekologii

Wsparciem finansowym w ramach programu Czyste Powietrze objęta jest również wymiana okien i drzwi na produkty o większej izolacyjności termicznej. Termomodernizacja ma na celu ograniczenie strat ciepła, które prowadzą do znacznego zmniejszenia efektywności źródeł ogrzewania i zwiększenia ich kosztów. Współczynnik przenikania ciepła to obecnie bardzo ważne kryterium w budownictwie. W przypadku nowych budynków, okna i drzwi muszą spełniać aktualne wymogi. Istniejące już obiekty natomiast mogą zostać „zreperowane” ekologicznie – dofinansowaniem objęta jest właśnie wymiana stolarki na produkty energooszczędne, zatrzymujące ciepło w domu. Co również ważne, w przypadku wymiany stolarki w całym domu, a nie tylko w jednym pomieszczeniu, koniecznym jest wręcz stosowanie stolarki wysokoenergetycznej, takiej jak w przypadku nowego budownictwa.

Dofinansowanie dla fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii elektrycznej to bardzo ważny element budowania lepszej przyszłości. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają naturalnie wytworzony prąd. Inwestycja, jaką jest zakup paneli słonecznych, jest objęta dofinansowaniem w ramach programu Czyste Powietrze. Wszystko z myślą o zwiększeniu efektywności energetycznej budynków oraz kierowane chęcią naprawienia dotychczas wyrządzonych szkód dla środowiska, będących efektem wieloletniego zanieczyszczania powietrza i swego rodzaju marnowania energii, poprzez stosowanie nieekologicznych rozwiązań.

Cel: Czyste Powietrze

Nazwa programu mówi sama za siebie. Naszym wspólnym celem jest po prostu czyste powietrze. Od wielu lat jako ludzkość, prowadziliśmy działania, wspierające rozwój człowieka, ale działające w drugą stronę dla środowiska. Wieloletnie szkody spowodowały zmiany klimatyczne i permanentne zanieczyszczenia, które z każdą sekundą dostają się do naszych płuc. Ekologiczne rozwiązania, działające w oparciu o odnawialne źródła energii, tym samym redukujące toksyczne spaliny i ograniczające straty energii to przyszłość środowiska, która teraz jest w naszych rękach.

Dodatkowa ulga

Dotacja to jednak nie wszystko! Przedsięwzięcia związane z wymianą stolarki, wymianą pieca czy instalacją fotowoltaiczną są także objęte ulgą termomodernizacyjną. Oznacza to, że wydatki poniesione na inwestycje w nieruchomość, także w zakresie objętym dotacja, mogą być odliczone od podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym. Dzięki temu nawet 100% wydatków może wrócić na Twoje konto!

Jeżeli chcesz przeprowadzić termomodernizację, potrzebujesz więcej informacji na temat najlepszych rozwiązań, chcesz pozyskać dotację oraz rozliczyć swoją ulgę termomodernizacyjną skontaktuj się z naszym punktem konsultacyjnym! Nasi eksperci pomogą Ci w tym procesie! Napisz na adres: konsultacje@dombezpieczny.com

Powiązane wpisy

FIBARO: dziecko bezpieczne

FIBARO: dziecko bezpieczne

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa i pewność, że pod naszą nieuwagę nie stanie się nic złego naszym pociechom towarzyszą nam cały czas. Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą na nich czekać w domu, dlatego lepiej nie spuszczać ich z oczu. Możemy prawdziwie odetchnąć z ulgą i spokojniej spać, kiedy nasz dom jest bezpieczny a sprzęty, meble i inne urządzenia nie stwarzają zagrożenia dla domowników.

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną w domu? 

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Bezpieczne zamki z certyfikatem

Zamki z certyfikatem podwyższonej odporności na włamanie, czyli w skrócie zamki antywłamaniowe są wyposażone w odpowiednie wkładki bębenkowe. Zależnie od konstrukcji mogą mieć one nawet 6 klasę bezpieczeństwa. Mechanizm wkładki uruchamia się przy pomocy klucza lub pokrętła. Do drzwi wejściowych stosuje się wkładki dwustronne: otwierane tylko kluczem lub otwierane od zewnątrz kluczem, zaś od wewnątrz … Czytaj dalej Bezpieczne zamki z certyfikatem