Baza Wiedzy / Bezpieczeństwo domowników / Uwaga schody

Jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w wielu domach są schody. Dla małego dziecka samodzielne pokonywanie ich jest wielkim wyzwaniem, ale też wielką pokusą. Niestety opanowanie sztuki pokonywania schodów nie jest proste, i podczas tej nauki maluch jest narażony na urazy. Upadki to najczęstsza przyczyna nagłych interwencji medycznych w grupie wiekowej 0-4 lata, warto więc oszczędzić dziecku bólu, a sobie nerwów, i zawczasu dostosować schody do potrzeb najmłodszych domowników. Jest na to kilka sposobów.

Zadbaj o porządek

źródło: ABUS Polska

Po pierwsze, wszystkie ciągi komunikacyjne powinny być antypoślizgowe i bez „potykaczy”. Jest to zasada uniwersalna i zawsze aktualna, a na schodach szczególnie istotna. Na stopniach – jeśli są gładkie – można przykleić antypoślizgowe taśmy, lub też zadbać o to by nie odstawały krawędzie dywanu. Nawet dorosłym zdarza się potknąć, a dla dziecka czy seniora upadek może być naprawdę poważny w skutkach. Warto także zadbać o dodatkową poręcz na wysokości rączek dziecka. Bardzo to ułatwi maluchowi ustabilizowanie się podczas nauki, a i później może być w użytku ładnych kilka lat. Każdy domownik powinien mieć możliwość przytrzymywania się podczas pokonywania schodów, a ci o najmniejszym wzroście najbardziej tego potrzebują.

Zabezpiecz schody

źródło: ABUS Polska

Aby co chwilę malucha nie zatrzymywać w drodze na schody warto je zabezpieczyć specjalną bramką. W sprzedaży jest wiele bramek zabezpieczających. Dzielą się one na trzy podstawowe typy: przykręcane, rozporowe i zwijane. Te pierwsze mocuje się śrubami do ścian lub framug, i z tego względu uchodzą za najstabilniejsze. Są jedynym polecanym rozwiązaniem na górze schodów ze względu na brak dolnej belki, o którą można się potknąć. Wiele z nich da się zamontować w taki sposób, by otwierały się na jedną stronę – jest to korzystne, ponieważ bramki nie powinny otwierać się nad stopniami. Drugi rodzaj, bramki rozporowe, ma tą główną zaletę, że po demontażu nie zostają ślady po śrubach. Bramki te montuje się dociskając mocno krawędzie do powierzchni ścian czy framug, i jest to rozwiązanie bardzo popularne. Nie poleca się ich natomiast w domach, gdzie przebywają osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się, ze względu na potencjalne trudności w pokonaniu progu.

Wypróbuj innych możliwości

Nowością są bramki zwijane, zbudowane z elastycznej, trwałej siatki, którą rozciąga się w przejściu. Użytkownicy chwalą je za oszczędność miejsca i łatwe odpinanie od ściany, gdy bramka nie jest w użytku. Wiele bramek rozporowych oraz przykręcanych może być obsługiwane jedną ręką, a niektóre modele zamykają się samoistnie. To jednak, na co warto zwrócić uwagę , to sposób blokowania, gdyż różni producenci stosują tu różne rozwiązania. Najwygodniejsze są blokady, które mają wskaźnik skutecznego zamknięcia (np. po prawidłowym zamknięciu bramki na blokadzie widoczny jest czerwony kolor). Korzystnie też, jeśli otwarcie bramki wymaga odblokowania mechanizmu w dwóch punktach, gdyż tego typu zamknięcie jest trudniejsze do sforsowania przez dziecko – a o to przecież chodzi.

Warto dodać, że bramki mogą być stosowane także do zabezpieczenia dostępu do innych miejsc w domu – np. kominka czy kuchni – oraz dobrze się sprawdzają w przypadku potrzeby ograniczania dostępu do pomieszczeń większym zwierzętom. Nie jest natomiast dobrym pomysłem modyfikowanie ich konstrukcji w taki sposób, by np. zwierzę mogło przejść, a dziecko nie. Tracimy wtedy – co oczywiste – gwarancję producenta, a w dodatku rozwiązanie to może zostać przez dziecko wykorzystane do sforsowania bramki. Szczególnie niebezpieczny jest montaż bramki wyżej niż zalecenia producenta, gdyż może to zachęcać dzieci do prób przeciśnięcia się pod nią. W przypadku udanej próby bramka traci swoją funkcję, a w przypadku nieudanej może dojść do zaklinowania głowy dziecka między dolną krawędzią bramki a podłogą. Warto mieć na uwadze taki rozwój wypadków.

Na koniec wreszcie, jeśli schody mają balustradę z odstępami między szczeblami większymi niż 7,5 cm, trzeba je zabezpieczyć specjalną siatką. Podobnie jeśli odstęp między dolną krawędzią balustrady a schodami przekracza 7,5 cm – małe dziecko mogłoby próbować przecisnąć się tą szparą nogami do przodu, a wtedy zawiśnie z boku schodów z zaklinowaną głową… Inną ważną przesłanką do zamontowania siatki zabezpieczającej (lub wymiany balustrady!) jest sytuacja, gdy balustrada ma poziome elementy, po których dziecko mogłoby się wspiąć.
Jak widać, odpowiednie zabezpieczenie schodów może być poważnym przedsięwzięciem. Ale jest to wysiłek, który naprawdę bardzo ułatwia życie – co prawda rodzice mają oczy dookoła głowy, ale przecież dzieci mają swoje sposoby, by uśpić ich czujność!

Powiązane wpisy

Bezpieczne osłony okienne

Bezpieczeństwo osłon okiennych to jeden z niedocenianych i raczej mało obecnych w mediach tematów. Niesłusznie, bo stanowią one dla małych dzieci duże zagrożenie – w USA szacuje się, że rocznie ok. 10-12 dzieci umiera na skutek wypadków związanych z zaplątaniem w sznurki od osłon okiennych.

KRISPOL: na jakie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rodzic

Dom ewoluuje wraz z rodziną, której potrzeby powinien spełniać. Zupełnie nową rolę pełni kiedy pojawia się w nim mały człowiek,  bo to jego bezpieczeństwo jest wówczas na pierwszym planie. Jak przyszłościowo wybrać produkty wykończeniowe do swojego domu?

Pilkington: szkło w domu – jakie wybrać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

Ważne decyzje Wiele rodzin podejmuje decyzje o budowie domu lub przeprowadzce do większego mieszkania, gdy w domu pojawia się dziecko. Ale nie tylko moda lub najnowszy design powinny kierować naszymi wyborami. Już na etapie budowy i doboru materiałów budowlanych ważne jest podejmowanie świadomych wyborów,  ponieważ będą one miały wpływ na funkcjonalność i bezpieczeństwo mieszkańców. Przeszklenia … Czytaj dalej Pilkington: szkło w domu – jakie wybrać, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo?