Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Uwaga na tereny zalewowe

Coraz częściej jedynym kryterium wyboru działki jest jej lokalizacja lub cena. Łatwo trafić na złe podłoże – na przykład tereny zalewowe. Taka budowa jest trudna i kosztowna. Trzeba się do niej dobrze przygotować. Jeszcze na etapie projektu zrób badania gruntu i sprawdź mapy modelowe!

Niezbędnym minimum ostrożności jest rozmowa z sąsiadami i obserwacja roślinności. Dominacja wierzby i olchy, a także gęsto zasiedlające teren skrzypy polne, wełnianki czy sitowie, to podwyższone ryzyko powstawania na tym obszarze rozlewisk albo zastoisk wodnych. Podstawą są też badania geotechniczne. Pozwalają na określenie poziomu wód gruntowych – obecnego i najwyższego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zadziwiająco wysoki wskaźnik w danym okresie może znaczyć, że doszło wtedy do powodzi.

Mapy zagrożenia powodziowego

Jeśli mamy podejrzenia, że działka znajduje się na terenie zalewowym, najprościej sprawdzić to na mapach modelowych na stronie Hydroportalu KZGW (ISOK). Mapy powstają w wyniku analiz dynamicznych modeli matematyczno-hydraulicznych. Wczytują one numeryczny model terenu (jego rzeźbę) i obliczają, w jaki sposób rozleje się na nim woda z rzeki podczas powodzi (zarówno gdy nie ma wału przeciwpowodziowego, jak i po jego ewentualnym rozerwaniu) – z uwzględnieniem zasięgu, głębokości, prędkości przepływu oraz czasu jego trwania.

Środki ostrożności

Wznoszony na zagrożonym zalaniem terenie dom musi być maksymalnie chroniony przed skutkami podtopienia. Zaleca się stawiać domy bez podpiwniczenia, a najlepiej wyniesione i z ciężką izolacją. Warto też odpowiednio ustawić budynek w stosunku do spodziewanego kierunku fali i obsadzić działkę roślinnością.

Fot.1 Mapy modelowe pozwalają oszacować przebieg powodzi (fot. PROJEKTISOK.IMGW.PL)

 

Więcej na ten temat: domszytynamiare.pl

 

Powiązane wpisy

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną w domu? 

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat … Czytaj dalej Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Ocieplaj bez pośpiechu

Ocieplaj bez pośpiechu

Zbytni pośpiech przy ocieplaniu budynku może spowodować wystąpienie zacieków na wykończonej elewacji, złuszczenie się tynku, a nawet odspojenie całej termoizolacji od ściany. Na jakim etapie można bezpiecznie przystąpić do prac ociepleniowych?