Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat powinny owocować poprawieniem jakości powietrza, korzystnym wpływem na środowisko i zdrowie oraz regularnie zwiększać komfort życia.

Dlaczego odnawialne źródła ciepła mają duże znaczenie?

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami ciepła zapoczątkowała zwiększająca się świadomość na temat szkodliwości emisji dwutlenku węgla i innych toksycznych substancji, które dostają się do powietrza w wyniku spalania. Podczas produkcji ciepła dochodzi do zanieczyszczenia powietrza, a szkodliwe spaliny trafiają do naszych płuc oraz wpływają negatywnie na przyrodę i klimat. Liczne badania wykonane na przestrzeni lat umożliwiły stworzenie rozwiązań redukujących ilość toksycznych spalin. Powstały również programy oferujące dofinansowania w zakresie inwestycji w źródła energii odnawialnej, np. program Czyste Powietrze, który ma na celu poprawę jakości powietrza i zredukowanie zanieczyszczeń.

Energia odnawialna wspiera ogrzewanie

Rozwiązania z zakresu ekologicznego ogrzewania to m.in. inwestycje w pompy ciepła czy kotły na pellet/biogaz. Podstawą do działania pieców jest prąd, dlatego ważną rolę w „zielonym” ogrzewaniu pełnią instalacje fotowoltaiczne, które w naturalny sposób wytwarzają energię elektryczną, niezbędną do działania systemów grzewczych. 

Pompy ciepła

Pompy ciepła przekształcają powietrze, ziemię lub wodę – w energię cieplną. Ekologiczny aspekt tego rozwiązania sprawia, że zyskuje ono na popularności w sferze energooszczędnego budownictwa. Zaopatrzenie w pompy ciepła jest zachęcające m.in. dzięki prostocie w użyciu – urządzenia są zautomatyzowane i praktycznie nie wymagają od nas manualnej obsługi (ich działanie jest oparte na elektronicznych systemach). Pompy ciepła znacznie redukują emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin oraz przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania domu. Energia cieplna jest uzyskiwana w 100% z odnawialnych źródeł występujących naturalnie (powietrze, woda, ziemia).

Energooszczędne drzwi i okna to podstawa

Wszelkie rozwiązania, związane z odnawialnymi źródłami ogrzewania nie przyniosą rezultatów, jeśli będziemy w posiadaniu okien i drzwi z niewystarczającym stopniem termoizolacyjności. Nieszczelne produkty będą prowadziły do przenikania dużej ilości ciepła, co spowoduje zwiększenie produkcji ciepła, a oszczędność związana z ekonomicznymi rozwiązaniami nie będzie odczuwalna. Dlatego też inwestycja w wysokiej jakości produkty zapewniające prawidłową izolację jest niezbędna i powinna być priorytetem na etapie budowy domu lub podczas termomodernizacji budynków już istniejących.

Program „Czyste Powietrze”

W wyniku dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać wsparcie finansowe na wymianę tradycyjnych pieców na te bardziej ekologiczne. Program ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych spalin i długofalowe wsparcie ochrony środowiska i zdrowia oraz poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. W ramach programu Czyste Powietrze finansowana jest wymiana tradycyjnych źródeł ciepła – pieców opalanych szkodliwym węglem – na alternatywne, ekologiczne rozwiązania: kotły na pellet lub biogaz, systemy do ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła.

Możliwe jest również dofinansowanie z zakresu termomodernizacji, która dotyczy np. wymiany okien i drzwi w istniejących już budynkach na energooszczędne. W nowo powstających obiektach dofinansowanie obejmuje zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pomp ciepła. Program umożliwia również ulgę podatkową, która pozwala na odliczenie kosztów związanych z materiałami i urządzeniami z zakresu termomodernizacji, nawet do 53 tysięcy złotych. 

Jeżeli chcesz przeprowadzić termomodernizację, potrzebujesz więcej informacji na temat najlepszych rozwiązań, chcesz pozyskać dotację oraz rozliczyć swoją ulgę termomodernizacyjną skontaktuj się z naszym punktem konsultacyjnym! Nasi eksperci pomogą Ci w tym procesie! Napisz na adres: konsultacje@dombezpieczny.com

Odnawialne źródła ciepła to nasza przyszłość

Żyjemy w świecie zanieczyszczonym – jest to niepokojące, lecz niestety zgodne z prawdą stwierdzenie. Niewidoczne gołym okiem spaliny i pyły otaczają nas codziennie i każdego dnia przedostają się do naszych płuc, zagrażając tym samym naszemu zdrowiu. Rozwój nauki i technologii pozwolił na stworzenie produktów i rozwiązań redukujących emisje szkodliwych spalin, w tym toksycznego dwutlenku węgla i umożliwiających wdrożenie ekologicznych i zdrowych alternatyw.

Powiązane wpisy

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną w domu? 

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.