Aktualności / Wakacje bezpieczne

Jak wynika ze statystyk, Polacy wypoczywają poza miejscem zamieszkania około 15 dni rocznie. W tym czasie ich mieszkania są łakomym kąskiem dla złodziei, ale to nie wszystko – lista zagrożeń jest znacznie dłuższa. Jak im zapobiegać i dlaczego warto poprosić o pomoc sąsiadów? Zobaczcie naszą listę rzeczy, które powinniście wykonać przed wyjazdem, by wakacje były bezpieczne. 

Wakacyjne zagrożenia

Wakacje to okres, w którym zostawiamy nasze domy i mieszkania bez opieki na wiele dni. Wiedzą o tym doskonale złodzieje, którzy w tym czasie często planują włamania. To nie wszystkie zagrożenia, jakie czyhają na nasze domostwa. Nawet niewielkie nieszczelności w instalacji wodnej mogą po wielu dniach naszej nieobecności stać się wielkim problemem, a szkody mogą być wyliczane na bardzo duże kwoty. Dużym zagrożeniem może być również wadliwa instalacja gazowa. Dlatego by wyjazd był udany, należy wykonać szereg czynności. Dzięki temu na wakacjach będziemy mogli skupić się na wypoczynku.

Przedwyjazdowa lista

Przygotuj sobie dwie listy przed wakacyjnym wyjazdem i postaraj się odhaczyć na nich wszystkie z poniższych pozycji. To gwarant spokojnych wakacji.

Kilka dni przed wyjazdem:

✔️ Poinformuj sąsiadów o Waszym wyjeździe. Dlaczego? O korzyściach dobrych relacji sąsiedzkich przeczytasz TUTAJ. Jeśli do tej pory nie nawiązałeś relacji z sąsiadami, zmień to jak najszybciej. Pomocna może być nasza specjalna zawieszka, która pozwoli na przełamanie pierwszych lodów. Można ją pobrać TUTAJ.

✔️ Zostaw klucze do domu zaufanym sąsiadom lub znajomym

✔️ Poproś sąsiadów o opróżnianie skrzynki pocztowej

✔️ Odmów regularne dostawy do domu

✔️ Przekaż zaufanym osobom plan podróży oraz adres miejsca pobytu

✔️ Opłać rachunki, których terminy upływają podczas urlopu

✔️ Przygotuj listę telefonów i adresów kontaktowych w nagłych wypadkach (np. konsulat, ubezpieczyciel, numery alarmowe)

W dzień wyjazdu:

☑️ Zakręć dopływ gazu i wody

☑️ Zamknij dokładnie okna, drzwi, bramę, zasuń rolety

☑️ Opróżnij lodówkę i sprawdź zamrażarkę

☑️ Odłącz z prądu urządzenia elektryczne (komputer, telewizor, radio, antenę, żelazko)

☑️ Wyłącz światło

☑️ Wyrzuć śmieci

☑️ Podlej kwiaty