Ograniczenie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin to obecnie priorytet podczas planowania budowy domu. Prężnie działają programy, mające na celu zredukowanie spalin i pyłów oraz poprawienie jakości powietrza.
Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających ekologiczne ogrzewanie, m.in. pompy ciepła i kotły na pellet/biogaz. Jednak odpowiednie urządzenia i systemy grzewcze to nie wszystko. Poza aspektem ekologicznym, “zielone ogrzewanie” ma również na celu oszczędność, zarówno pieniężną, jak i tę związaną z ograniczeniem strat ciepła. W tym z pomocą przychodzi energooszczędna stolarka okienno-drzwiowa.
Zredukowanie przenikania ciepła
Najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła, określający, ile ciepła “ucieka” przez okno. Im niższy będzie, tym zwiększy się oszczędność, związana z ogrzewaniem. Obecne regulacje nie pozwalają na przekraczanie granicy 0,9w/m2. Więcej na temat stolarki energooszczędnej i dokładnych parametrów, pisaliśmy tutaj.
Szczelne okna – większa efektywność systemów grzewczych
Im więcej ciepła zatrzymamy w domu, tym oszczędniejsze okaże się ogrzewanie. Rozwiązania energooszczędne mają dbać o zdrowie, środowisko oraz domowy budżet. Jeżeli chcemy, aby inwestycja w ekologiczną formę ogrzewania była ekonomiczna, musimy zapewnić systemom grzewczym jak najbardziej efektywną pracę, a w tym pomogą nam okna i drzwi z wysoką izolacyjnością termiczną. Zadbają one o prawidłowy obieg ciepła i nie będą powodowały jego strat.
Ulga termomodernizacyjna
Przy dokonywaniu termomodernizacji, czyli wymiany stolarki na tę energooszczędną, możemy otrzymać dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”. Warunkiem jest oczywiście zastosowanie produktów o parametrze Uw = 0,9. Oprócz dofinansowania do wymiany, można także całą przeprowadzoną termomodernizację odliczyć od kosztów podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym PIT, nawet do 53 tysięcy złotych!