Baza Wiedzy / Zarządzanie domem / Automatyzacja wentylacji, czyli rekuperacja w Smart Home

Wentylacja to jeden z ważniejszych procesów, zachodzących w domu. Dba o prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach oraz pilnuje, aby powietrze wdychane przez mieszkańców było zdrowe i korzystnie wpływało na ich samopoczucie. Rodzajem wentylacji, spełniającej normy ekologiczne jest rekuperacja – ulepszona o funkcję odzysku ciepła. Aby była efektywna energetycznie i (tak jak to zaplanowano) oszczędna, musi współpracować z innymi elementami domu, np. oknami, które również są źródłem wentylacji (naturalny przeciąg). Rekuperacja może działać w systemie Smart Home, dzięki czemu możemy dbać o prawidłową wentylację, dzięki inteligentnym systemom. 

fot.: Forum Branżowe

Korzyści rekuperacji w Smart Home

Aby wentylacja była skuteczna i efektywna, powinna być dostosowana do innych elementów domu z bardzo prostej przyczyny. Działania rekuperatora będą bezowocne, jeśli równocześnie będziemy próbowali ogrzać pomieszczenie, a okno będzie otwarte. Konieczne jest więc, aby działania obu (rekuperacji i okien) były spójne. Nowoczesne domy bogate są w czujniki i kontaktrony, które pozwalają dostosować “pracę” całego domu do jego bieżącego stanu oraz czynników pogodowych. Okna mogą otwierać się i zamykać, pod wpływem warunków atmosferycznych. To samo dotyczy systemu rekuperacji. Jeśli czujnik odbierze informację, że okno zostało otwarte, może automatycznie wyłączyć nagrzewanie pomieszczenia przez rekuperator.   

Inteligenta wentylacja wspiera oszczędzanie

Automatyzacja wentylacji może również przynieść korzyści pieniężne, w postaci zauważalnych oszczędności. Jeśli opuszczamy dom na dłużej, możemy zastosować ustawienia czasowe. Dzięki temu, pomieszczenia nie będą wentylowane lub nagrzewane/ochładzane zbyt długo, zbyt krótko, lub nieefektywnie. Będą poza domem, będziemy mieli pełną kontrole nad pracą systemu rekuperacji, a zdalne sterowanie może pomóc w uniknięciu sytuacji, w której procesy działałyby nieprawidłowo, powodując straty pieniędzy.  

Rekuperacja w Smart Home – spokój ducha i oszczędność 

Dzięki systemom Smart możemy cieszyć się zarówno czasem wolnym, jak i chwilami spędzanymi w domu, ponieważ większość elementów domu jest zautomatyzowana, a kontrola nad nimi może być sprawowana z poziomu ekranu telefonu. Również podczas dłuższej nieobecności, mamy większą pewność, że bieżący stan naszego domu, będzie pod naszą kontrolą. Rekuperacja sprawuje pieczę nad powietrzem w domu, jego jakością i temperaturą. Jak każdy inny system, musi dostosować swoją pracę do innych elementów domu, np okien. Smart Home właśnie w tym pomaga. Zautomatyzowane elementy domu współpracują ze sobą, ich praca jest efektywna, a my możemy cieszyć się życiem i czerpać jak najwięcej z komfortowej i wygodnej przestrzeni naszego domu. 

 

 

 

 

Powiązane wpisy

Smart Home – automatyczne napędy do okien, bram i drzwi

Smart Home – automatyczne napędy do okien, bram i drzwi

Zaawansowane technologie umożliwiły producentom wdrożenie automatycznej stolarki, czyli między innymi okien, drzwi i bram wyposażonych w inteligentne systemy napędowe. Wszystkie elementy automatycznej stolarki powinny być zaplanowane w taki sposób, aby współgrały ze sobą – napędy powinny był połączone z alarmem, oświetleniem czy rekuperacją, tak aby finalnie tworzyć jeden, zgrany system.

Czytniki linii papilarnych nie zabezpieczają drzwi. #PrawdaCzyFałsz?

Czytniki linii papilarnych nie zabezpieczają drzwi. #PrawdaCzyFałsz?

Czasy, gdy drzwi były otwierane za pomocą klucza, powoli odchodzą do przeszłości. Coraz częściej wybieramy zamki, które współpracują z klawiaturami numerycznymi, kartami dostępu czy czytnikami linii papilarnych.

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, a ich integralną częścią są baterie i akumulatory, magazynujące energię. Jak działają i dlaczego są tak ważne?