Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną?

 

Dużo potencjalnych zagrożeń można zniwelować, dzięki tzw. budowie bezpiecznej. Pierwsze decyzje, ważące na przyszłym bezpieczeństwie są podejmowane już na etapie szukania działki. Budowa powinna być przemyślana i rozsądna, niwelująca wszelkie błędy, skutkujące zagrożeniem bezpieczeństwa domowników. O elementach, na które szczególnie trzeba zwrócić uawgę, pisaliśmy tutaj. 

Ułatwienia dla osób starszych

fot.: Hormann

Z wiekiem poruszanie się po domu stanowi coraz większy wysiłek, a podstawowe procesy, takie jak np. otwieranie drzwi stanowią utrudnienie dla osoby starszej. Wtedy z pomocą przychodzą automatyczne produkty. Rozwój techniki umożliwił producentom stworzenie zautomatyzowanej stolarki. Na ruch lub pilot (aplikacje w Smart Home) mogą działać już prawie wszystkie ruchome elementy domu. Dzięki temu można uniknąć wypadków, z udziałem seniorów.

Często występującymi atrybutami osób starszych jest kula lub balkonik, które mogą stać się problematyczne podczas pokonywania wystających progów. Dlatego nowoczesne budownictwo dąży do ich wyeliminowania. Tzw. progi “zero” są całkowicie równe z podłogą i eliminują wypadki, takie jak potknięcia lub zahaczenie wózkiem czy kulą.

Dziecko bezpieczne w domu 

Według raportów, większość wypadków dzieci ma miejsce w domu. Oczywiście niemożliwe jest całkowite ich zredukowanie, natomiast z pewnością warto zminimalizować ryzyko, najbardziej jak to możliwe. To na co możemy sobie pozwolić, to m.in. wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, chroniące najmłodszych w domu. 

Do najczęstszych przyczyn wypadków u dzieci, które mają miejsce w domu należą: 

  • wszelkie urazy, związane z upadkiem – w tym te najgroźniejsze, jak wypadnięcie z okna;
  • zatrucia;
  • oparzenia;
  • utonięcia (nawet w domowym basenie lub wannie)   

Eksperci od bezpieczeństwa zaznaczają, że większości wypadków można uniknąć, a więc trzeba mieć świadomość zagrożeń i starać się wdrażać prewencyjne metody, które mogą nas przed nimi uchronić. 

Jednym z bardziej niebezpiecznych elementów domu w przypadku dzieci są okna i schody. O ile, w przypadku tych drugich wystarczy zamontowanie drzwiczek ochronnych, jeśli chodzi o okna trzeba pójść o krok dalej. Klamki na kluczyk i podobne blokady mogą pomóc w zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa w domu. 

Dom, który o nas dba

Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpieczni. Przechodząc przez ulicę, zawsze rozglądamy się i upewniamy, że nie grozi nam niebezpieczeństwo. Przemieszczając się po domu, nawet nie myślimy o tym, że również czyhają w nim różne, mniejsze lub większe, zagrożenia lub po prostu, utrudnienia, związane z użytkowaniem. Dlatego krok nr 1 to świadomość na temat zagrożeń w domu, a krok nr 2 próby ich uniknięcia, w formie wszelkiego rodzaju zabezpieczeń i udogodnień. 

 

 

 

Powiązane wpisy

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat … Czytaj dalej Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Wentylacja, a straty ciepła

Wentylacja, a straty ciepła

Obecnie dążymy do jak najbardziej szczelnego budownictwa. Musimy jednak pamiętać, że im szczelniejszy dom zbudujemy tym mniejsza będzie samoistna cyrkulacja powietrza, a w najbardziej szczelnych budynkach, wręcz jej nie będzie.

Piorunochron

Piorunochron

Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Na dole trzeba uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy bądź otokowy. Na górze należy wyprowadzić piorunochron ponad dach. Sprawdź, z czego składa się kompletna instalacja i jak ją zrobić poprawnie.