Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Bezpieczne powietrze, bezpieczny domownik – przeciwwłamaniowa wentylacja

Wentylacja to jeden z najważniejszych procesów, zachodzących w domu, ponieważ ma wpływ na ogólną jakość naszego życia. Jedną z podstawowych, używanych codziennie jest ta naturalna, zachodząca podczas stworzenia przeciągu, poprzez otwarcie lub uchylenie okna. Niezamknięte okno to jedna z częściej wybieranych przez włamywaczy metod dostania się do domu, dlatego każdorazowe jego uchylenie stanowi ryzyko. Wtedy z pomocą przychodzą mikrouchyły. Czym są i jak działają?

Mikrouchyły jako sposób na bezpieczną wymianę powietrza

Nowoczesne okna są szczelne i pełnią dobrze swoją rolę izolatora, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania lub wychłodzenia pomieszczeń wewnątrz budynku. Jednak cyrkulacja powietrza jest niezbędna do utrzymania dobrego samopoczucia oraz zdrowia mieszkańców. Jedną z metod dostarczenia niezbędnego powietrza z zewnątrz jest mikrowentylacja, np. rozszczelnienie okna poprzez jego niepełne otwarcie – uchylenie. Jednak, uchylone okno nie chroni nas przed włamaniem i stanowi ułatwienie dla potencjalnego złodzieja, dlatego producenci wyszli naprzeciw temu utrudnieniu. Powstały mikrouchyły, pozwalające na „otwarcie okna bez jego otwierania”. Brzmi dziwnie, ale dokładnie tak jest. Dzięki wietrzeniu przy zamkniętym oknie, dołem dostarczane jest chłodne powietrze, a górą uchodzi zużyte.

fot.: Winkhaus, Okna na 6-tkę

Wietrzenie bez otwierania 

Wietrzenie przy zamkniętym oknie niesie za sobą całą gamę korzyści. Przede wszystkim redukuje powstawanie przeciągu oraz znacznie ogranicza liczbę niechcianych insektów, zwłaszcza latem. Dzięki temu rozwiązaniu do środka budynku nie dostaje się woda opadowa, a hałasy z zewnątrz są bardzo stłumione. Rozwiązanie to jest również idealne dla miłośników kotów, którzy nie muszą martwić się o swoich pupili wędrujących po parapecie.

Korzyści z takiego rodzaju wietrzenia odczujemy również kontrolując nasz domowy budżet. Sposób, w jaki powietrze napływa do pomieszczenia oraz proces jego rozejścia po wnętrzu pozwalają ograniczyć straty energii, dzięki czemu mamy możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu.

Ochrona antywyważeniowa to spokój i bezpieczeństwo podczas wietrzenia pomieszczeń

Dzięki najnowszej generacji produktom, np. oknom z zabezpieczeniami antywyważeniowymi, możliwe jest bezpieczne wietrzenie pomieszczeń, bez ryzyka, związanego z dostaniem się przez otwarte okno osoby trzeciej.

ROTO Tilt Safe

Mikrouchyły to bezpieczna przyszłość budownictwa

Otwieranie lub uchylenie okna jest czynnością nieuniknioną – do domu musi dostawać się świeże powietrze. Jednak, nawet uchylenie okna wiąże się z ryzykiem potencjalnego włamania. Stolarka okienno-drzwiowa to obszar, który z roku na rok się rozwija, a na rynek wprowadzane są coraz bardziej zaawansowane produkty. Idąc naprzeciw zapotrzebowaniu ludzi i dbając o ich bezpieczeństwo producenci wdrożyli rozwiązania, umożliwiające rozszczelnienie okna i przeprowadzanie procesu wymiany powietrza bez jego otwierania, przy użyciu mikrouchyłów. Dzięki temu cyrkulacja powietrza zostaje wykonana, a okno pozostaje zamknięte i uniemożliwia dostanie się przez nie do domu osobie trzeciej.

Powiązane wpisy

Dodatkowe zabezpieczenia okien

Dodatkowe zabezpieczenia okien

O bezpiecznych oknach w klasach RC pisaliśmy w poprzednim artykule. Ale oprócz nich istnieją również zabezpieczenia dodatkowe. Ich wspólnym mianownikiem, a zarazem zaletą, jest to, że mogą być zamontowane w dowolnym momencie, a więc nie trzeba ich przewidzieć na etapie zakupu stolarki. Są to również rozwiązania uniwersalne, a więc pasujące do większości produkowanych okien.

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Jak uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania w przypadku ubezpieczenia mieszkania lub domu

Jak uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania w przypadku ubezpieczenia mieszkania lub domu

Brak odpowiedzialności Ubezpieczyciela za szkodę może wynikać z wielu czynników. Warto dobrze zapoznać się z OWU i zapisami stosowanymi przez ubezpieczycieli.