Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Brama bezpieczna z obu stron

Bezpieczeństwo kojarzy się nam z ochroną przed włamaniem. To oczywiście kwestia niezwykle istotna, jednak brama garażowa – poza tym, że ma stawiać opór złodziejowi – nie może też stanowić zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa nas, użytkowników. Jakie rozwiązania stosują producenci, żeby zapewnić nam pełen komfort?

Zabezpieczenia antywłamaniowe i sprawny system monitoringu to jedno. Wygoda eksploatacji, detale chroniące przed skaleczeniem o metalowe mechanizmy, bezawaryjność oraz łatwość obsługi bramy – to drugie.  Bezpieczna brama musi spełniać oba warunki.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Tak naprawdę chodzi tylko o wydłużenie czasu, jakiego potrzebuje włamywacz, żeby dostać się do środka. W tym celu skrzydło bramy musi być chronione przed podważeniem. Rozwiązuje się to w różny sposób – mechanizmami ukrytymi w wale napędowym, zamkami w dolnej listwie czy ryglowaniem w prowadnicy. Oczywiście system ryglowania musi działać nawet podczas awarii prądu (trzeba o to dopytać).

Mechanizm wbudowany w wał napędowy zabezpiecza przed podważeniem skrzydła (fot. HÖRMANN)

 

Kluczową kwestią jest też poprawny montaż bramy. Na nic jej zabezpieczenia, jeśli da się ją w całości oderwać od ściany.

Bezpieczna obsługa

Po pierwsze – możliwość otwarcia jej ręcznie za pomocą korby lub uchwytu w przypadku awarii zasilania. Po drugie – trwałość mechanizmów napędowych i zabezpieczenia na wypadek awarii. Mowa o systemach zabezpieczeń chroniących przed zerwaniem sprężyn, a w razie czego dodatkowo hamulec bezpieczeństwa lub system sprężyn skrętnych albo naciągowych, zatrzymujący ciężar opadającego pancerza. Po trzecie – ochrona przed wypadnięciem z prowadnic (rolki bieżne, szyna sufitowa).

 

Mechanizm zabezpieczający zapobiega opadnięciu skrzydła w przypadku pęknięcia sprężyn (fot. KRISPOL)

 

Niezwykle ważny jest system umożliwiający zatrzymanie skrzydła przed przeszkodą: fotokomórka, zabezpieczenia krawędziowe czy mechanizmy przeciążeniowe.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

W bramach mnóstwo jest elementów, o które łatwo się skaleczyć. Chronią przed tym osłony mechanizmów napędowych i prowadzących,  a także osłony lub odpowiedni splot sprężyn. Przewidziano też rozmaite rozwiązania mające na celu ochronę przed przytrzaśnięciem palców w szczelinach między panelami płaszcza.

Łączenia paneli powinny być skonstruowane tak, żeby nie przytrzasnąć w nich palców (fot. KRISPOL)

 

Wszystkie elementy bramy powinny mieć certyfikaty wytrzymałości i jakości, przyznawane w wyniku badań przez niezależne akredytowane instytucje.

Więcej przeczytasz na: domszytynamiare.pl

Powiązane wpisy

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.

Stan surowy przed zimą

Stan surowy przed zimą

Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a od wiosny jak najszybciej ruszyć dalej? To dobrze, przez zimę budynek zdąży wyschnąć, a Tobie łatwiej będzie rozplanować harmonogram dalszych prac. Musisz jednak zadbać o to, żeby konstrukcja bezpiecznie przetrwała tę trudną aurę.

Piorunochron

Piorunochron

Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Na dole trzeba uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy bądź otokowy. Na górze należy wyprowadzić piorunochron ponad dach. Sprawdź, z czego składa się kompletna instalacja i jak ją zrobić poprawnie.