Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Dodatkowe zabezpieczenia okien

O bezpiecznych oknach w klasach RC pisaliśmy w poprzednim artykule. Ale oprócz nich, istnieją również zabezpieczenia dodatkowe.  Ich wspólnym mianownikiem, a zarazem zaletą, jest to, że możemy je zamontować w dowolnym momencie, już po etapie zakupu stolarki. Są to również rozwiązania uniwersalne, a więc pasują do większości produkowanych okien.

ZAMKI WIELOZASTAWKOWE

Zamek wielozastawkowy to rodzaj zasuwy, niezintegrowany z okuciem obwiedniowym. Taki zamek umieszcza się np. na ramie okiennej i można to zrobić w dowolnym momencie. Ma on wzmocnioną konstrukcję: elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo wykonane są z hartowanej stali. Zamek zamyka się bez klucza, poprzez wciśnięcie rygla.

BLOKADY ZAWIASÓW

Blokady zawiasów są odporne na duży nacisk. Zaleca się je do okien rozwierano-uchylnych. Podczas rozwierania okna blokada obraca się razem ze skrzydłem. Przy uchylaniu należy zwolnić ją przyciskiem, zaś zamykane okno rygluje się automatycznie.

POZOSTAŁE BLOKADY

Wśród innych propozycji można znaleźć blokady montowane do okucia obwiedniowego i ramy okiennej, umożliwiające pozostawienie 5 – 10-centymetrowej szczeliny. Całkowite otwarcie okna jest możliwe po wciśnięciu języka blokady. Takie ograniczniki mogą też być zabezpieczone kluczykiem. Wiele jest też innych blokad i ograniczników otwarcia okna. Zasadniczym ich zadaniem nie jest stricte ochrona przed włamaniem, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. Nie są one bowiem w stanie samodzielnie otworzyć zabezpieczonego okna.


Na ramie okna i skrzydła można również zamontować blokadę, w której głównym elementem jest linka stalowa umieszczona  w osłonce z tworzywa. Łączy ona dwa elementy, z który jeden jest przymocowany do ramy, a drugi do skrzydła. Linka ma zazwyczaj ok. 20 cm, a rozłączenie następuje za pomocą kluczyka albo wciśnięcia i przekręcenia przycisku.

KONTAKTRONY


Czujniki magnetyczne reagują sygnałem dźwiękowym (autonomiczne) lub uruchamiają system alarmowy w momencie niepowołanego otwarcia lub uchylenia okna. Wyróżnia się ich kilka rodzajów: kontaktrony wpuszczane montuje się na etapie produkcji okna (ich montaż wymaga doprowadzenia przewodu elektrycznego do okna). Są niewidoczne, gdy okno jest zamknięte. W przypadku stolarki już zamontowanej lepiej sprawdzą się wpuszczane kontaktrony bezprzewodowe lub po prostu nawierzchniowe (widoczne po zamknięciu okna). Warto również zwrócić uwagę na kontaktrony zintegrowane z okuciem obwiedniowym. Te bowiem reagują nie tylko na uchylenie bądź otwarcie okna, ale również na każdy ruch w obrębie okuć, np. poruszenie klamki. Kontaktrony najlepiej podłączyć do instalacji alarmowej, aby w razie uruchomienia nie tylko emitowały sygnał dźwiękowy, ale również wysyłały powiadomienie do właściciela nieruchomości i ekipy interwencyjnej.

 

Powiązane wpisy

Bezpieczne osłony okienne

Bezpieczne osłony okienne

Bezpieczeństwo osłon okiennych to jeden z niedocenianych i raczej mało obecnych w mediach tematów. Niesłusznie, bo stanowią one dla małych dzieci duże zagrożenie – w USA szacuje się, że rocznie ok. 10-12 dzieci umiera na skutek wypadków związanych z zaplątaniem w sznurki od osłon okiennych.

Bramę przesuwną ciężko zdemontować. #PrawdaCzyFałsz?

Bramę przesuwną ciężko zdemontować. #PrawdaCzyFałsz?

Jeśli już zadbaliśmy o to, żeby włamywacz nie mógł przez parkan przeskoczyć, zadbajmy również o to, żeby nie był w stanie zdemontować bramy.

Nie ma okien antywłamaniowych. #PrawdaCzyFałsz?

Nie ma okien antywłamaniowych. #PrawdaCzyFałsz?

Dość powszechnie mówimy o oknach/drzwiach antywłamaniowych. Ale czy takie wyroby w ogóle istnieją?