Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Wentylacja, a straty ciepła

Obecnie dążymy do jak najbardziej szczelnego budownictwa, które zapewnia maksymalną izolacyjność cieplną budynków. Oczywiście jest to bardzo dobry kierunek, ponieważ nowoczesne rozwiązania wspierają zarówno człowieka, jak i środowisko. Musimy jednak pamiętać, że im szczelniejszy dom zbudujemy tym mniejsza będzie samoistna cyrkulacja powietrza, a w najbardziej szczelnych budynkach, wręcz jej nie będzie. Co to oznacza dla procesów wentylacyjnych w domu?

fot.: G-U Polska

Wentylowanie pomieszczeń to proces nieunikniony

Wymiana powietrza jest niezbędnym procesem, do zachowania dobrego środowiska wewnątrz domu. Jest to więc czynność nieunikniona, ale niekoniecznie korzystna. Podczas wentylacji może dojść do niechcianych strat ciepła, które mogą skutkować chociażby zwiększeniem rachunków za ogrzewanie. 

Im szczelniej tym lepiej

W dzisiejszych czasach dążymy do jak najlepszego uszczelnienia okien. Nowoczesne budownictwo ma jeden cel – stolarka nie może dopuszczać do strat ciepła. Dawniej było wręcz odwrotnie. Ludzie byli nawet skłonni do robienia specjalnych dziur w oknach, aby do budynku dostawało się świeże powietrze z zewnątrz. Dzisiaj oczywiście taki sposób byłby nie do pomyślenia. Zatem jak przeprowadzić cyrkulację powietrza?

Mikrowentylacja

Jednym ze sposobów jest mikrowentylacja, czyli w dużym skrócie wietrzenie bez otwarcia okna. Jest ona możliwa, dzięki zaawansowanym technologicznie zamkom, umożliwiającym mikrouchył. Okno nie jest wtedy w pełni otwarte ani uchylone, więc automatycznie ogranicza to straty ciepła. 

Rekuperacja szybko dogrzeje przestrzeń, dotkniętą stratą ciepła

Mimo najszczęlniejszych okien i drzwi, dochodzi przez nie do strat ciepła. To z kolei powoduje ochłodzenie pomieszczeń, co przy niższych temperaturach powietrza może wymagać dogrzania danej przestrzeni. To co “ucieknie” przez okno, ogrzeje rekuperacja. 

 

Powiązane wpisy

Ocieplaj bez pośpiechu

Ocieplaj bez pośpiechu

Zbytni pośpiech przy ocieplaniu budynku może spowodować wystąpienie zacieków na wykończonej elewacji, złuszczenie się tynku, a nawet odspojenie całej termoizolacji od ściany. Na jakim etapie można bezpiecznie przystąpić do prac ociepleniowych?

Zabezpiecz więźbę dachową

Zabezpiecz więźbę dachową

Surowe drewno używane na więźbę dachową bez odpowiedniego zabezpieczenia może łatwo ulec rozkładowi biologicznemu, nie jest też odporne na ogień. Jego strukturę trzeba chronić impregnatami. Jak to zrobić?

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME

Sezon budowlany w pełni. To najlepszy czas, aby pomyśleć o stolarce okienno-drzwiowej i rozwiązaniach funkcjonalnych, ale przede wszystkim bezpiecznych. Koalicjant programu Dom Bezpieczny, firma KRISPOL oferuje pakiet o obiecująco brzmiącej nazwie – SafeHOME, dzięki któremu można zyskać podwójnie – sprawdzone produkty i bezpieczne rozwiązania oraz oszczędność nawet 1000 zł. Sprawdźmy, na czym polega wyjątkowość pakietu … Czytaj dalej KRISPOL prezentuje pakiet bezpieczeństwa SafeHOME