Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Wentylacja, a straty ciepła

Obecnie dążymy do jak najbardziej szczelnego budownictwa, które zapewnia maksymalną izolacyjność cieplną budynków. Oczywiście jest to bardzo dobry kierunek, ponieważ nowoczesne rozwiązania wspierają zarówno człowieka, jak i środowisko. Musimy jednak pamiętać, że im szczelniejszy dom zbudujemy tym mniejsza będzie samoistna cyrkulacja powietrza, a w najbardziej szczelnych budynkach, wręcz jej nie będzie. Co to oznacza dla procesów wentylacyjnych w domu?

fot.: G-U Polska

Wentylowanie pomieszczeń to proces nieunikniony

Wymiana powietrza jest niezbędnym procesem, do zachowania dobrego środowiska wewnątrz domu. Jest to więc czynność nieunikniona, ale niekoniecznie korzystna. Podczas wentylacji może dojść do niechcianych strat ciepła, które mogą skutkować chociażby zwiększeniem rachunków za ogrzewanie. 

Im szczelniej tym lepiej

W dzisiejszych czasach dążymy do jak najlepszego uszczelnienia okien. Nowoczesne budownictwo ma jeden cel – stolarka nie może dopuszczać do strat ciepła. Dawniej było wręcz odwrotnie. Ludzie byli nawet skłonni do robienia specjalnych dziur w oknach, aby do budynku dostawało się świeże powietrze z zewnątrz. Dzisiaj oczywiście taki sposób byłby nie do pomyślenia. Zatem jak przeprowadzić cyrkulację powietrza?

Mikrowentylacja

Jednym ze sposobów jest mikrowentylacja, czyli w dużym skrócie wietrzenie bez otwarcia okna. Jest ona możliwa, dzięki zaawansowanym technologicznie zamkom, umożliwiającym mikrouchył. Okno nie jest wtedy w pełni otwarte ani uchylone, więc automatycznie ogranicza to straty ciepła. 

Rekuperacja szybko dogrzeje przestrzeń, dotkniętą stratą ciepła

Mimo najszczęlniejszych okien i drzwi, dochodzi przez nie do strat ciepła. To z kolei powoduje ochłodzenie pomieszczeń, co przy niższych temperaturach powietrza może wymagać dogrzania danej przestrzeni. To co “ucieknie” przez okno, ogrzeje rekuperacja. 

 

Powiązane wpisy

Dziecko bezpieczne w domu – dom, który chroni

Dziecko bezpieczne w domu – dom, który chroni

Według statystyk, większość wypadków dzieci, ma miejsce w domu. Eksperci podkreślają, że znaczna ich część jest do uniknięcia. Czasem od najbardziej niebezpiecznego wypadku może uchronić drobne zabezpieczenie. W jaki sposób możemy zadbać o najmłodszych w domu?

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat … Czytaj dalej Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Uwaga na tereny zalewowe

Uwaga na tereny zalewowe

Coraz częściej jedynym kryterium wyboru działki jest jej lokalizacja lub cena. Łatwo trafić na złe podłoże – na przykład tereny zalewowe. Taka budowa jest trudna i kosztowna. Trzeba się do niej dobrze przygotować. Jeszcze na etapie projektu zrób badania gruntu i sprawdź mapy modelowe!