Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Wentylacja, a straty ciepła

Obecnie dążymy do jak najbardziej szczelnego budownictwa, które zapewnia maksymalną izolacyjność cieplną budynków. Oczywiście jest to bardzo dobry kierunek, ponieważ nowoczesne rozwiązania wspierają zarówno człowieka, jak i środowisko. Musimy jednak pamiętać, że im szczelniejszy dom zbudujemy tym mniejsza będzie samoistna cyrkulacja powietrza, a w najbardziej szczelnych budynkach, wręcz jej nie będzie. Co to oznacza dla procesów wentylacyjnych w domu?

fot.: G-U Polska

Wentylowanie pomieszczeń to proces nieunikniony

Wymiana powietrza jest niezbędnym procesem, do zachowania dobrego środowiska wewnątrz domu. Jest to więc czynność nieunikniona, ale niekoniecznie korzystna. Podczas wentylacji może dojść do niechcianych strat ciepła, które mogą skutkować chociażby zwiększeniem rachunków za ogrzewanie. 

Im szczelniej tym lepiej

W dzisiejszych czasach dążymy do jak najlepszego uszczelnienia okien. Nowoczesne budownictwo ma jeden cel – stolarka nie może dopuszczać do strat ciepła. Dawniej było wręcz odwrotnie. Ludzie byli nawet skłonni do robienia specjalnych dziur w oknach, aby do budynku dostawało się świeże powietrze z zewnątrz. Dzisiaj oczywiście taki sposób byłby nie do pomyślenia. Zatem jak przeprowadzić cyrkulację powietrza?

Mikrowentylacja

Jednym ze sposobów jest mikrowentylacja, czyli w dużym skrócie wietrzenie bez otwarcia okna. Jest ona możliwa, dzięki zaawansowanym technologicznie zamkom, umożliwiającym mikrouchył. Okno nie jest wtedy w pełni otwarte ani uchylone, więc automatycznie ogranicza to straty ciepła. 

Rekuperacja szybko dogrzeje przestrzeń, dotkniętą stratą ciepła

Mimo najszczęlniejszych okien i drzwi, dochodzi przez nie do strat ciepła. To z kolei powoduje ochłodzenie pomieszczeń, co przy niższych temperaturach powietrza może wymagać dogrzania danej przestrzeni. To co “ucieknie” przez okno, ogrzeje rekuperacja. 

 

Powiązane wpisy

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

„Zielone ogrzewanie” to kierunek, w którym w ostatnich latach zmierza nowoczesne budownictwo. Jest to ściśle związane z chęcią poprawienia jakości powietrza i zredukowaniem emisji szkodliwych spalin. Ekologiczne rozwiązania zapewniają obieg energii cieplnej wytwarzanej z naturalnie występujących źródeł, takich jak ziemia, powietrze i woda, co redukuje spalanie toksycznych paliw, szkodliwych dla środowiska i zdrowia. Co to … Czytaj dalej Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Ograniczenie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin to obecnie priorytet podczas planowania budowy domu. Prężnie działają programy, mające na celu zredukowanie spalin i pyłów oraz poprawienie jakości powietrza.  Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających ekologiczne ogrzewanie, m.in. pompy ciepła i kotły na pellet/biogaz. Jednak odpowiednie urządzenia i systemy grzewcze to nie wszystko. … Czytaj dalej Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Inteligentny Kask zwiększy bezpieczeństwo na budowie?

Inteligentny Kask zwiększy bezpieczeństwo na budowie?

Polski zespół wypracował przełomowe rozwiązanie, które jest obecnie testowane na budowie jednego z warszawskich kompleksów biurowych. Inteligentny Kask to innowacyjne narzędzie, które ma znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników na placu budowy.