Baza Wiedzy / Porady ekspertów / ROTO: Zamek bezpieczny

Przy wyborze drzwi wejściowych oprócz ich wyglądu zwracamy uwagę na to, by zapewniały nam maksimum bezpieczeństwa i skutecznie chroniły przed włamaniem. Warto wiedzieć, jak powinny być wyposażone drzwi, aby spełniały te ważne wymagania.

Poziom ochrony drzwi wejściowych zależy w dużej mierze od właściwych zamków. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na zamek wielopunktowy, ryglujący drzwi w kilku punktach równocześnie. Składa się on z zamka głównego, rygli dodatkowych i elementów na ościeżnicy, w których się one zakotwiają. Standardowo są to haki, bolce lub rolki ryglujące umieszczone w trzech albo w pięciu punktach. Przykładem takiego zamka jest Roto Safe.

Dla wymagających:

Szczególnie wymagający użytkownicy mogą wybrać ryglowanie łączone z dwóch elementów – hako-bolce. Im więcej takich punktów, tym lepszy docisk, skrzydło lepiej przylega do ościeżnicy, tym większa szczelność i bezpieczeństwo drzwi. Liczbę i rodzaj zabezpieczeń można optymalnie dostosować do indywidualnego poczucia bezpieczeństwa.

Nie będziemy musieli pamiętać o zamykaniu za sobą drzwi, gdy wybierzemy wygodniejszą w obsłudze opcję – automatyczny zamek wielopunktowy. Jego mechanizm sprawia, że drzwi ryglują się same w trzech punktach po domknięciu skrzydła. Aby je otworzyć, musimy jednak użyć klucza. Stałe, automatyczne ryglowanie w 3 punktach przeciwdziała na trwałe wypaczaniu się drzwi. Natomiast w lekko wypaczonych już drzwiach bolec automatyczny także wchodzi w zaczep antywyważeniowy na ościeżnicy. Takie rozwiązanie posiada w swojej ofercie m.in. firma Roto –  Roto Safe Tandeo.

Dla wygodnych:

Jeszcze większą wygodę zapewni nam zamek elektromechaniczny. Umożliwia on otwarcie drzwi na kilka różnych sposobów – pilotem lub przy pomocy któregoś z systemów kontroli dostępu (klawiatury z kodem, Bluetooth w naszym telefonie komórkowym, odcisku linii papilarnych czy skanu tęczówki oka). Zaraz po tym, gdy zamkną się za nami drzwi, elektryczny zamek rygluje je automatycznie. Od wewnątrz drzwi otwiera się po naciśnięciu przycisku – niezależnie od tego, czy są one zamknięte na klucz czy nie. Oczywiście w każdej chwili do zamknięcia i otwarcia drzwi możemy użyć klucza. Takie rozwiązanie to m.in. zamek  Eneo C/CC, również z oferty Roto.

Powiązane wpisy

ALUPROF: Aluminiowa bariera dla włamywacza

ALUPROF: Aluminiowa bariera dla włamywacza

Statystyki policyjne mówią o tym, że włamywacze najczęściej dostają się do budynków przez okna i drzwi balkonowe. Ale nie wybijają szyb. Do zadania podchodzą w ciszy, sprawnie wyważając skrzydło okienne. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto skorzystać z rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo.

Okno z roletą – bezpieczny duet

Okno z roletą – bezpieczny duet

Do niedawna zabezpieczenie okna kojarzyło się przede wszystkim z kratami. Na szczęście wiele się w tej dziedzinie zmieniło i dziś osoby, którym zależy na ochronie własnego bezpieczeństwa i dobytku mają do dyspozycji rozwiązania, które nie skazują na blokowanie drogi ewakuacyjnej i nieciekawy efekt wizualny.

KRISPOL: na jakie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rodzic

KRISPOL: na jakie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rodzic

Dom ewoluuje wraz z rodziną, której potrzeby powinien spełniać. Zupełnie nową rolę pełni kiedy pojawia się w nim mały człowiek,  bo to jego bezpieczeństwo jest wówczas na pierwszym planie. Jak przyszłościowo wybrać produkty wykończeniowe do swojego domu?