Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Stan surowy przed zimą

Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a od wiosny jak najszybciej ruszyć dalej? To dobrze, przez zimę budynek zdąży wyschnąć, a Tobie łatwiej będzie rozplanować harmonogram dalszych prac. Musisz jednak zadbać o to, żeby konstrukcja bezpiecznie przetrwała tę trudną aurę.
Wiosna bywa kapryśna. Ogarnięcie wszystkich topornych spraw budowlanych jeszcze przed zimą wiele potem ułatwia. Ale jest jednak warunek – konstrukcja musi przetrwać zimę bez uszczerbku.

Zadaszenie

Ani górne powierzchnie ścian, ani strop nie powinny pozostawać odsłonięte. Niezbędne jest choćby prowizoryczne zadaszenie. Najlepiej, jeśli na dachu jest sztywne poszycie. Wystarczy osłonić je papą. Jeśli nie – na więźbie dachowej można rozpiąć grubą folię budowlaną albo plandekę. Warto też przemyśleć ułożenie od razu kompletnego dachu. Orynnowanie będzie dodatkowym elementem chroniącym ściany przed zalewaniem. Ale uwaga – warto pomyśleć wtedy o systemie monitoringu, bo okna dachowe są częstym łupem budowlanych kradzieży.

Ściany

Ich lica nie trzeba tynkować ani niczym zabezpieczać. Należy osłonić tylko poziome powierzchnie murów, czyli wszystkie strefy podokienne (na pozostałych jest wieniec), zwłaszcza jeśli są wykonane z pustaków szczelinowych. Ważne, żeby na wiosnę nie ocieplać ścian ani nie tynkować, dopóki nie będą suche!

Otwory okienne

Zaleca się zasłonić je deskami lub folią, żeby do środka nie wpadał śnieg ani deszcz. Aby zapewnić wentylację, w górnej części każdego otworu powinno się nad przesłoną zostawić szczelinę szerokości 3-5 cm.

Karolina Matysiak-Rakoczy

www.domszytynamiare.pl

 

Więcej na ten temat: domszytynamiare.pl

Powiązane wpisy

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną w domu? 

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się praktyczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii – znaleźliśmy się na 4 miejscu w UE pod względem budowy instalacji fotowoltaicznych, co jest informacją, z której zdecydowanie możemy być dumni. Ekologiczne plany na przyszłość obfitują w jeszcze większe rozwinięcie ekologicznych rozwiązań i ułatwienie ich dostępu, które na przełomie najbliższych kilkunastu lat … Czytaj dalej Odnawialne źródła ciepła – ekologia i oszczędność w jednym

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!

Ograniczenie szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin to obecnie priorytet podczas planowania budowy domu. Prężnie działają programy, mające na celu zredukowanie spalin i pyłów oraz poprawienie jakości powietrza.  Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz rozwiązań zapewniających ekologiczne ogrzewanie, m.in. pompy ciepła i kotły na pellet/biogaz. Jednak odpowiednie urządzenia i systemy grzewcze to nie wszystko. … Czytaj dalej Okna i drzwi odgrywają kluczową rolę w ekologicznym ogrzewaniu!