Baza Wiedzy / Budowa bezpieczna / Murowanie pod lupą

Budowa zgodna ze sztuką to jeden z filarów bezpieczeństwa, a ściany jednowarstwowe nie uznają kompromisów. Dlatego pilnuj wykonawców! Ich błędów nie da się zatuszować warstwą ocieplenia! Artykuł “z życia” ku przestrodze.

Pustaki ceramiczne muruje się trudno. Ich powierzchnia nie jest idealnie gładka, trudno zachować lico muru, łatwo natomiast zostawić zbyt duże szczeliny albo niestarannie dociąć elementy. Wielu wykonawców kieruje się dewizą “zachlapie się i będzie dobrze”. W przypadku ścian 1-w “dobrze” oznacza, że murarze powinni wręcz z aptekarską dokładnością podchodzić do swojej pracy. A co widzimy na budowie…?

Każda zbyt duża szczelina to późniejszy mostek termiczny. Mostki powodują straty ciepła, mogą też być później widoczne na elewacji w postaci ciemniejszych, odcinających się na tle tynku linii.

Wypełnione zaprawą ubytki przy odłupanych pustakach i szerokie szczeliny w ścianach jednowarstwowych są poważnym błędem. Utrudniają wykończenie i są mostkami termicznymi.

Nierówności lica przekraczają miejscami 1 cm – jak poprawnie otynkować ściany? Podobny efekt jest też od strony wewnętrznej. Nierówne lico to wybitny efekt niestaranności wykonawcy, który widocznie tylko dolne warstwy sprawdzał poziomnicą.

Liczne krzywo docięte pustaki, a do tego powtarzający się w kolejnych warstwach brak przewiązań muru – co osłabia jego nośność – to kolejne błędy wykonawcy. Szkoda dobrego, ciepłego materiału.

Niechlujstwo wykonawców to pierwsze – i najłatwiejsze – czego należy się wystrzegać dbając o to, by budowa był bezpieczna. Taką jak ta najlepiej przerwać i poprosić o pomoc rzeczoznawcę budowlanego.

Tekst: Karolina Matysiak-Rakoczy

Zdjęcia: Karolina Barszczyk

Więcej na ten temat: domszytynamiare.pl

Powiązane wpisy

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

illbruck: Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

O ile ściany i nowoczesne okna spełniają wymogi izolacyjności cieplnej z nawiązką, to już temat połączeń między nimi mocno się komplikuje.

Piorunochron

Piorunochron

Instalacja odgromowa ratuje nasze domy (i życia) przed skutkami uderzenia pioruna. Na dole trzeba uziemić ją w fundamentach albo wykonać system punktowy bądź otokowy. Na górze należy wyprowadzić piorunochron ponad dach. Sprawdź, z czego składa się kompletna instalacja i jak ją zrobić poprawnie.

Stan surowy przed zimą

Stan surowy przed zimą

Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a od wiosny jak najszybciej ruszyć dalej? To dobrze, przez zimę budynek zdąży wyschnąć, a Tobie łatwiej będzie rozplanować harmonogram dalszych prac. Musisz jednak zadbać o to, żeby konstrukcja bezpiecznie przetrwała tę trudną aurę.