Baza Wiedzy / Bezpieczeństwo domowników / Dzieci w kuchni

Kuchnia to wyjątkowa przestrzeń w domu, nie bez powodu nazywana jego sercem. To w niej spędzamy większość czasu po pracy, tu najczęściej toczy się życie rodzinne. W kuchni bywa wesoło, ale może być także niebezpiecznie. Aby czas wspólnego gotowania zaliczyć do udanych, należy wprowadzić kilka zasad i rozwiązań, by bez obaw mogły z niej korzystać także dzieci. 


KIEDY ZACZĄĆ?

Kilkuletni domownicy uwielbiają zabawy w naśladowanie dorosłych. Kto z nas w dzieciństwie nie bawił się w dom, sklep czy gotowanie? Niezależnie od tego, w jakim wieku mamy dzieci, prędzej czy później otrzymamy z ich strony ofertę pomocy kuchennej. I warto z niej wówczas skorzystać, choć bałagan będzie 2 razy większy, a prace przebiegną 2 razy wolniej. Jednak nie o pomoc tu chodzi, a przede wszystkim naukę samodzielności, wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych oraz jakże cenne wspólne spędzanie czasu.

Do prostych prac kuchennych można zacząć angażować malca, który skończył już 2 lata lub kiedy sam wyrazi taką gotowość. To oczywiście sprawa indywidualna, ale to co dla nas jest przykrym obowiązkiem, dla kilkulatka będzie na pewno dużą frajdą.

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Oparzenia to jedne z najczęstszych wypadków domowych z udziałem dzieci, dlatego w pierwszej kolejności obowiązkowo należy zabezpieczyć przestrzeń wokół kuchenki. Służą do tego m.in. blokady na pokrętła gazu oraz osłony wokół płyty grzewczej, które ograniczają dostęp do gorących palników i gotujących się potraw. Dobrze zawczasu wyrobić sobie nawyk odkręcania uchwytów patelni od dziecka, a urządzenia elektryczne typu czajnik czy mikser stawiać zawsze poza zasięgiem małych rąk.

edf

Piekarnik z kolei to urządzenie, które bardzo interesuje raczkujące maluchy, gdyż zwykle znajduje się na wysokości ich wzroku. Jeśli nie dysponujemy nowoczesnym modelem z podwójną szybą, na front można nakleić specjalną nakładkę chroniącą przed oparzeniem. Na rynku dostępne są także blokady otwarcia drzwiczek, które chronią przed poparzeniem gorącym powietrzem czy parą ze zmywarki.

cof

Małym dzieciom powinno się również ograniczyć dostęp do ostrych przedmiotów, którymi mogłyby się skaleczyć. Noże, tarki czy szklane naczynia powinny się znaleźć w szufladach i szafkach z blokadą otwarcia. Do wspólnego gotowania należy wybrać miejsce z dala od wiszących kabli i kontaktów, a na stole na jakiś czas zrezygnować z obrusów.

SWOBODA TEŻ POTRZEBNA

Podczas nauki gotowania nie chodzi o tworzenie sztucznych warunków, a przekazanie wiedzy, w tym istniejących zagrożeń, w możliwie naturalnych sytuacjach. Dlatego poza stosowaniem zabezpieczeń, małym dzieciom trzeba stopniowo wyjaśniać pojęcia gorące czy ostre w kontrolowanych przez rodzica warunkach. Starszaków z kolei należy nauczyć bezpiecznego używania ostrego noża czy szklanych naczyń, by później potrafiły przewidzieć konsekwencje swoich zachowań.

Dzieci nie lubią ograniczeń, na każdym kroku podkreślając, że przecież „są już duże”. Bardzo pomocnym gadżetem w kuchni młodego kucharza będzie bezpieczny stopień tzw. kitchen helper (lub inaczej learning tower). To proste rozwiązanie umożliwi mu swobodny dostęp do przestrzeni blatu, a rodzicom znacznie ograniczy stres związany z wciskaniem się „na górę” czy upadkiem z krzesła.

Aby maluch czuł się mile widziany w kuchni, warto wydzielić przestrzeń tylko dla niego, gdzie będzie przechowywać dziecięce naczynia i akcesoria. Miejsce takie spełni np. zabawkowa kuchenka ustawiona pod ścianą lub jedna z kuchennych szuflad. Dzięki temu zabiegowi, dziecko nauczy się dbać o porządek i chętniej będzie się angażować w domowe prace. To też dobry sposób na bezkonfliktowe odsunięcie kilkulatka od gorących naczyń.

cof

Kuchnia, mimo wielu potencjalnych zagrożeń, może być doskonałą przestrzenią dla całej rodziny. Umożliwia dzieciom kreatywne spędzanie czasu w gronie bliskich oraz stanowi prawdziwy poligon do trenowania samodzielności. Wystarczy zawczasu zadbać o bezpieczeństwo wspólnych działań, a korzyści jakie z tego popłyną, będą bezcenne.

Powiązane wpisy

KRISPOL: na jakie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rodzic

KRISPOL: na jakie elementy powinien zwrócić uwagę każdy rodzic

Dom ewoluuje wraz z rodziną, której potrzeby powinien spełniać. Zupełnie nową rolę pełni kiedy pojawia się w nim mały człowiek,  bo to jego bezpieczeństwo jest wówczas na pierwszym planie. Jak przyszłościowo wybrać produkty wykończeniowe do swojego domu?

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

Bezpieczeństwo użytkowania, czyli jak stworzyć dom, który o nas dba

“Najwięcej wypadków zdarza się w domu” Każdy z nas nie raz usłyszał to zdanie. Chyba nie znajdziemy człowieka, który choć raz nie poślizgnął się pod prysznicem, lub cudem tego uniknął. Jeśli chodzi o dzieci, to większość ich wypadków, również ma miejsce w domu. Jak więc stworzyć bezpieczną przestrzeń mieszkalną w domu? 

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Nowość: Okna z antywyważeniowym uchyłem Roto TiltSafe RC2 – bezpieczne wietrzenie latem

Przez okna następuje najwięcej włamań do domów jednorodzinnych. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy zapewniając dostęp chłodnego świeżego powietrza pozostawiamy je uchylone. Aby umożliwić użytkownikom bezpieczne wietrzenie Roto stworzyło innowacyjne okucie Roto TiltSafe, które skutecznie zabezpiecza uchylone okno przed wyważaniem w klasie RC2.