Baza Wiedzy / Ochrona przed włamaniem / Na szczycie ogrodzenia najlepiej zamontować drut kolczasty. #PrawdaCzyFałsz?

Nie istnieje pewna recepta na skuteczne zabezpieczenie posesji przed włamaniem. Ale dobrze wykonane ogrodzenie może być pierwszą zaporą przed nieproszonymi gośćmi. Zabezpiecza przed kradzieżą i dewastacją. Czy można dodatkowo zabezpieczyć je drutem kolczastym, żeby jeszcze bardziej utrudnić życie złodziejowi?

W Polsce rzadko spotyka się domy nieogrodzone lub otoczone niskim płotem. Potrzeba prywatności i bezpieczeństwa powoduje, że ogrodzenia mają zwykle wysokość 1,5 do 1,8 metra. Największy producent, jako typowe, proponuje przęsła, bramy i furtki na 1,20, 1,45, i 1,75 metra. Wyższe płoty są rzadkością.

Płoty wykonuje się z różnych materiałów. Reprezentacyjną posesję można ogrodzić murem z cegieł, kamieni lub betonu. Zapewni on maksymalną intymność domownikom. Niestety jeśli złodziejowi uda się sforsować taką przeszkodę, zyskuje dużą swobodę działania, gdyż jest niewidoczny z ulicy. Dlatego częściej posesje grodzone są niskim murkiem z wymurowanymi słupami, między którymi mocuje się ażurowe przęsła, metalowe lub drewniane. 

Skuteczność ogrodzenia ażurowego podnosi odpowiednie zagęszczenie sztachet i takie rozmieszczenie poprzeczek, które utrudni wstawienie stopy i użycie ogrodzenia jako drabiny. Prześwity pomiędzy prętami lub sztachetami zwykle nie przekraczają 10 cm, a ich górne krawędzie są ścinane na ostro lub zakończone kutymi grotami. Niektórzy widzą potrzebę jeszcze skuteczniejszego zabezpieczenia i rozważają zainstalowanie na szczycie ogrodzenia drutu kolczastego, który na pewno powstrzymałby włamywacza. A jednak nie zawsze wolno zamontować taką przeszkodę.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zabrania umieszczania niebezpiecznych, ostrych zakończeń na ogrodzeniach o wysokości poniżej 1,8 metra, a właśnie takiej wysokości jest przeciętne polskie ogrodzenie. Dlatego warto przemyśleć kwestię montażu drutu kolczastego dwa razy, żeby nie narazić się na urzędowy nakaz jego wymontowania.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ogrodzeń koniecznie przeczytaj artykuł dla profesjonalistów!

Powiązane wpisy

Automatyka, elektroniczna kontrola i funkcja alarmowa – co charakteryzuje nowoczesne drzwi?

Automatyka, elektroniczna kontrola i funkcja alarmowa – co charakteryzuje nowoczesne drzwi?

Czym wyróżniają się nowoczesne drzwi i jaki wpływ ma dobra jakość produktu na poziom bezpieczeństwa? To właśnie drzwi stanowią podstawową barierę, chroniącą nas przed czynnikami zewnętrznymi. Jak wybierać rozsądnie?

Jeśli chcemy mieszkać bezpiecznie, nie powinniśmy wietrzyć. #PrawdaCzyFałsz?

Jeśli chcemy mieszkać bezpiecznie, nie powinniśmy wietrzyć. #PrawdaCzyFałsz?

Wentylowanie pomieszczeń jest konieczne. Nieprawidłowy skład powietrza skutkuje bowiem nie tylko złym samopoczuciem, ale może być przyczyną licznych chorób.

Łatwiej się włamać do domu, niż do mieszkania. #PrawdaCzyFałsz?

Łatwiej się włamać do domu, niż do mieszkania. #PrawdaCzyFałsz?

Ważne, aby drzwi miały wsparcie w postaci dodatkowych bolców ryglujących. Które drzwi jednak są łatwiejsze do sforsowania?