2209 osób trafiło do szpitala w sezonie grzewczym 2015/16 z powodu zaczadzenia. 50 z nich nie udało się uratować. W sezonie 2016/17 liczba ta nawet wzrosła – zmarło aż 61 osób, a ranne zostały 2903 osoby. Patrząc na powyższe dane, trudno wyobrazić sobie inne zagrożenie, które tak bardzo przybiera na sile. A przecież wystarczyłoby zamontować prosty czujnik czadu, który można kupić już za 100 zł. Czy 100 zł to dużo za spokojny sen, a w skrajnych przypadkach – życie?
Problemem w domach nie jest wyłącznie czad. Codziennie słyszymy o pożarach, wybuchach gazu, zatruciach z powodu nieszczelnych instalacji i niedrożnych przewodów kominowych. Mieszkańcy bagatelizują zagrożenie i uznają, że ich nie dotyczy. Do czasu, gdy ofiarą pożaru lub czadu staną się oni sami lub najbliżsi sąsiedzi.
Zachęcamy do działania prewencyjnego – czujnik czadu za kilkadziesiąt złotych to prawdopodobnie jeden z największych wydatków, jaki mamy do poniesienia. A przecież w domu warto również mieć niewielką gaśnicę, czujniki dymu czy zalania. Dzięki nim będziemy spać spokojnie, a w razie zagrożenia zareagujemy szybko i skutecznie.
W tym dziale pokażemy Wam, jak skutecznie zapobiegać zagrożeniom związanym z ogniem i dymem. Co możemy zrobić, aby kłaść się spać w poczuciu bezpieczeństwa, a także co zrobić, gdy już dojdzie do zagrożenia, na przykład wybuchnie pożar w kuchni lub kotłowni.
Pełna lista artykułów znajduje się poniżej:
Mnie czad nie dotyczy. #PrawdaCzyFałsz? Pompy ciepła jako rozwiązanie ekologicznego ogrzewania Mieszkańcy domów nie muszą chronić się przed pożarem. #PrawdaCzyFałsz? Domy w zabudowie szeregowej powinny być odgrodzone ścianą przeciwpożarową. #PrawdaCzyFałsz?Czujniki czadu, dymu i gazu
Instalacje grzewcze, elektryczne i kominowe
Niepalne izolacje
Pozostałe
Wyposażenie gaśnicze